Возможно, это изображение текст
Відновлюйте свій ресурс. Незабаром тренінг

Педагогам в рамках акції "16 днів проти насильства"

Мобінг: поняття, види, причини, наслідки, профілактика, як боротися...

Мобінг психологічний тиск, цькування колективу або його частини (керівництва, підлеглих або колег) стосовно працівника, здійснювані з метою змусити людину змінити роботу. Мобінг в організації, як правило, виражається в постійній і часто необґрунтованій критиці, поширення про співробітника завідомо неправдивої інформації (чуток і пліток), що підриває професійну компетентність і репутацію. Також мобінг проявляється у вигляді насмішок і провокацій, прямих образ і залякувань, бойкоту і демонстративного ігнорування, приниженні честі і гідності, і навіть у вигляді заподіяння матеріальної або фізичної шкоди.

Причини мобінгу
Причини виникнення мобінгу на роботі можуть бути різними – від бажання помститися до жадоби влади, від особистої злоби, викликаної страхами або заздрістю до звичайної нудьги. І те, що причин у мобінгу велика кількість, означає, що стати жертвою мобінгу може будь-який співробітник, починаючи від звичайного службовця і закінчуючи керівником якого-небудь відділу. Однак, тут є своя група ризику.
Жертвами мобінгу часто стають ті, хто займає високооплачувану або відносно високу посаду, місце, яке мріє зайняти чи не будь-який працівник підприємства/закладу. В даному випадку мобінг застосовується як засіб для звільнення заповітного крісла.
Також в групу ризику психологічного цькування потрапляють так звані «білі ворони» — люди, що відрізняються від більшості, ті, хто хоч в чомусь виявився «не схожим на інших». Часто це бувають люди, які безпідставно претендують на те, що вони «крутіше всіх», або невиправдано відчувають себе «порожнім місцем».
Потенційно небезпечною є ситуація приходу в сформований колектив нового керівника. Особливо, якщо цей керівник починає вносити новизну і змінювати порядки, порушуючи усталені правила і негласні норми. Мобінг керівника з боку підлеглих — явище досить поширене…
Мобінг може бути наслідком бажання керівника, налякавши підлеглих, підвищити свій авторитет. Такі люди дотримуються правила одного з давньоримських імператорів: «Нехай ненавидять, аби боялися».
Причиною мобінгу може стати самий незначний конфлікт на роботі. В даному випадку бажання помститися є чимось на зразок вічного двигуна: поки моббер не доб’ється свого, він не заспокоїться.
Нарешті, досить поширеною причиною появи в робочому колективі мобінгу є нудьга. Людина опиняється під психологічним пресом просто через забаву і бажання розважитися.

Види мобінгу
Різновидів мобінгу велика безліч, однак, можна виділити кілька найбільш поширених видів:
Вертикальний і горизонтальний мобінг
Горизонтальний мобінг – це утиски з боку колег по роботі. У разі ж, якщо ініціатором психологічного цькування стає безпосередній керівник, то це вже є вертикальним мобінгом, ще його називають босингом.


Відкритий і латентний мобінг

У разі латентного мобінга дії розгортаються згідно відомої багатьом прислів’я: «Надайте людині мотузку, а повіситься він сам». Психологічний тиск тут відбувається в прихованій формі, вам «вставляють палиці в колеса» і як би натякають на те, що ви порожнє місце, небажана персона і вам краще піти.

Одного разу, прийшовши на роботу, людина може відчути ізоляцію, відчувши навколо себе інформаційний вакуум: важливу і необхідну інформацію йому надають пізно (коли для виправлення ситуації він вже не в силах нічого зробити), або зовсім цю інформацію приховують. Неформальне спілкування з начальником і колегами різко зводиться до мінімуму. Товариші по службі починають цуратися, звертаючись виключно по справі.
Мета латентного мобінгу — зробити перебування на робочому місці нестерпним, змусити покинути підприємство. Для людини таке ставлення колективу в більшості випадків стає тяжким випробуванням, і він не витримує пресингу: пише заяву про звільнення. А прихований провокатор з посмішкою потирає, здавалося б, нічим не заплямовані руки…
Вертикальний латентний мобінг може проявлятися в тому, що ваш бос не буде помічати результати вашої праці, давати вам саму безнадійну роботу, проводити у вашу відсутність важливі наради, ігнорувати будь-яку ініціативу. Тобто блокувати можливості вашого просування по кар’єрних сходах, непомітно для будь-кого, але тільки не для вас.
Відкритий мобінг – це крайня ступінь. У хід йдуть всі засоби — відкриті глузування, знущання й образи, псування майна (важливих робочих документів чи особистих речей).

Наслідки мобінгу
Медичні дослідження, проведені в Європі і США (там слово «мобінг» звучить сьогодні практично повсюдно) показали, що люди, які піддаються на роботі емоційному насильству, дуже швидко стають психологічно нестабільними. Спочатку жертви мобінгу доводять колегам і начальству свою соціальну і професійну спроможність. Коли тиск посилюється, вони потрапляють в соціальну ізоляцію. Не отримавши позитивних оцінок і витративши всі сили на безглузді докази, жертви мобінгу стають вразливими, невпевненими і безпорадними. Їх починають терзати різні фобії, падає самооцінка, з’являються характерні стресу симптоми – головний біль, застуда, неможливість швидко заснути… Люди потрапляють у замкнуте коло, у них розвиваються хронічні захворювання, а вимушена відсутність на роботі через погане самопочуття викликає претензії і все нові і нові мобінг-атаки.
Часто мобінг стає причиною втрати концентрації уваги та розумової працездатності (нерідкі випадки інфарктів). У результаті людина вже не в змозі виконувати свої посадові обов’язки і змушена звільнитися за власним бажанням. Однак, на цьому його проблеми зі здоров’ям можуть не закінчитися — можуть залишитися або навіть посилитися, привівши до такого діагнозу, як посттравматичний стрес. Не дивно, що в книзі «Насильство на роботі», виданої в 1998 році Міжнародним бюро праці, мобінг згадується в одному ряду із зґвалтуванням, пограбуванням і вбивством. Звичайно, на перший погляд може здатися, що в порівнянні з перерахованими злочинами мобінг виглядає цілком безневинно, однак той ефект, який він чинить на жертву, тим більше якщо психологічне цькування триває досить тривалий час, має настільки руйнівний вплив, що деякі люди закінчують життя самогубством.

Профілактика та запобігання мобінгу
Існування мобінгу в трудових колективах може стати причиною зниження ефективності діяльності будь-якого підприємства. Тому власникам та директорам підприємств і організацій для профілактики мобінгу слід вжити ряд заходів:
§     Формувати в організації здорову організаційну культуру.
§     Роль керівника — підтримати в робочих колективах здоровий соціально-психологічний клімат.
§     Розвивати у вищого керівництва управлінські навички.
§     Створювати механізми отримання зворотного зв’язку від службовців.
§     Чітко формулювати службові обов’язки і точно позначати межі індивідуальної відповідальності кожного працівника.
§     Забезпечити чіткий і раціональний поділ праці між різними структурними підрозділами, виключити перетин і дублювання поставлених перед ними завдань.
§     Формувати зрозумілу систему кадрового просування, давати можливість кар’єрного росту.
§     Забезпечити відкритість інформаційних потоків на підприємстві та створити прозорий механізм прийняття управлінських рішень.
§     Виключити можливість родинних або інтимних зв’язків між керівництвом і підлеглими.
§     Створювати нетерпимість у відношенні до пліток і припиняти будь-які інтриги на роботі.
Ці заходи допоможуть керівництву компанії в профілактиці мобінгу. А що робити людині, яка зіткнулася з психологічним тиском на роботі, як боротися з мобінгом? Перш ніж розповісти про те, як боротися з цим тиском, давайте розберемося як його уникнути.
У численних дослідженнях, присвячених проблемі мобінгу в трудовому колективі, наводяться різні рекомендації, як себе треба вести, щоб уникнути мобінгу на робочому місці. В узагальненому вигляді ці поради виглядають наступним чином:
§     По можливості будьте доброзичливі зі всім колективом. Це не означає, що треба перед усіма підлещуватися й плазувати.
§     Прийшовши на нову роботу (особливо під час випробувального терміну), спілкуйтеся з колективом більш рівно і формально ввічливо. Не прагніть відразу вплутуватися у внутрішні розборки, не привертайте зайву увагу неординарною поведінкою, не нав’язуйте свою емоційну прихильність.
§     Знайдіть золоту середину між тим, щоб не виділятися з колективу і зберегти своє обличчя.
§     Ніколи не принижуйте свого колегу. Навпаки, хваліть і намагайтеся підняти його у власних очах і в очах працівників. Тільки не перестарайтеся!
§     Не пліткуйте і не осуджуйте, а почувши плітку, не поширюйте її в колективі (і взагалі треба знати, коли слід промовчати).
§     Якщо хтось з працівників пробує вас «дістати», не переживайте, спокійним тоном спробуйте з’ясувати чого він домагається. Не реагуйте на образливі слова. Пам’ятайте, що на ображених воду возять.
§     Не давайте себе в образу. Іноді варто «показувати зуби».
§     Не ігноруйте корпоративні заходи, дотримуйтеся традицій і неписаних правил колективу.
§     Не «фамільярничайте» з керівником, навіть якщо ви з ним у дружніх відносинах. Не афішуйте цю дружбу, дружите за межами фірми.
§     Сумлінно і професійно виконуйте свої обов’язки. При виникненні конфлікту начальник прийме вашу сторону, навряд чи він захоче втрачати хорошого працівника.
І головне, щоб уникнути мобінгу на роботі, треба постійно спостерігати за тим, що відбувається, зокрема, навколо вас і в цілому на підприємстві. Спостережливість і проникливість допоможуть почути і побачити трохи більше, а аналіз отриманої інформації дасть можливість завжди прийняти правильне рішення. А тепер кілька порад про те, як боротися з мобингом.


Як боротися з мобінгом
З мобінгом боротися можна і робити це треба обов’язково. Якщо ви стали об’єктом цілеспрямованого, регулярного психологічного цькування, перш за все, необхідно спробувати зрозуміти чи з’ясувати причини. Аналіз ситуації дуже важливий,  адже, не розібравшись, наслідком чого є мобінг, можна постійно «ставати на одні і ті ж граблі», знову і знову міняючи місце роботи. Іноді змінити ситуацію і змінити про себе думку колективу допомагає вчинок або відверта розмову.
Якщо метою моббера є усунення вас із фірми, і він не хоче йти ні на які компроміси, у вас залишається єдиний варіант — протистояння. Якщо головним порушником вашого спокою на роботі є безпосередній начальник, доведіть йому, і всьому колективу свою корисність, зробіть результати своєї професійної діяльності помітними не тільки для колег, але і для більш важливих і значимих осіб компанії.
У разі, якщо хтось хоче зайняти ваше місце, змушуючи вас піти з компанії, головне — бути напоготові і в жодному разі не допускати професійних помилок. Не варто влаштовувати істерики або намагатися, як то розжалобити «терористів», побачивши вашу слабкість, вони стануть виявляти ще більшу активність. А ось довірлива бесіда з начальником часто дає результати: страх втратити роботу виявляється сильнішим, ніж прагнення привласнити чужу посаду.
Позбутися від мобінгу нерідко допомагають такі підручні засоби, як портативна відеокамера або диктофон (користь гаджетів тут очевидна, адже подібними пристроями сьогодні обладнані більшість моделей). За їх допомогою можна отримати незаперечні докази протиправних дій і зупинити мобінг шляхом загрози оприлюднення цих доказів.
Для тих, хто став жертвою психологічного мобінгу в організації і розуміє, що з цим вже практично не можна нічого зробити, необхідно задати собі ряд питань:
§     Як провчити мерзотників?
§     Є ще який-небудь невипробуваний спосіб отримати допомогу?
§     Можна усередині підприємства перейти на іншу посаду?
§     Готові до пошуків роботи?
§     Що треба робити, щоб приготуватися до переходу на нову роботу?
§     Потребую я медичної чи психологічної допомоги?

Психологи радять при безперервному мобінгу покинути цей агресивно налаштований колектив, і чим раніше, тим краще. Ніж терпіти тривалі приниження, які можуть стати причиною погіршення здоров’я, краще принести тимчасові жертви.

Повітряна тривога в закладі освіти: як діяти батькам, учням і вчителям

І батьки, і заклад освіти, коли дитина перебуває в ньому, несуть відповідальність за життя та здоров’я дитини. За інформацією освітнього омбудсмена, в Україні під час повітряних тривог трапляються випадки, коли, керуючись бажанням убезпечити школяра, батьки, навпаки, можуть наражати дитину на небезпеку. Зокрема, намагаються забрати її з освітнього закладу під час повітряної  тривоги

Окрім цього, є випадки, коли дирекція закладу освіти піддає ризику  життя працівників: наприклад, викликає їх на роботу під час повітряних тривог.

Аби уникнути таких ситуацій і перебувати під час повітряної тривоги в безпеці, дослухайтеся цих порад.

План дій батьків та працівників закладів освіти під час тривоги:

  • Якщо тривога застала в дорозі до школи або садочка, працівники, діти й батьки мають терміново пройти до найближчого укриття.

  • Якщо тривога лунає під час прийому/приходу дітей до закладу освіти, діти разом з працівниками терміново йдуть в укриття школи чи садочка.

    Якщо дозволяє місткість укриття, то за погодженням з адміністрацією закладу, батьки також йдуть з ними

  • Якщо батьки з дитиною під час повітряної тривоги в дорозі до закладу і йти залишається не більше, ніж  5 хвилин, вони швидко прямують до шкільного укриття. Утім, варто враховувати розпорядження місцевої влади, адже в деяких населених пунктах до укриття треба дійти за 2-3 хвилини.

    Якщо за цей час дійти до закладу й укритися в ньому не можна, батьки з дитиною прямують до найближчого до них укриття. Адже, коли цей термін минув, заклад освіти уже не прийматиме дітей аж до оголошення сигналу «Відбій повітряної тривоги!».

  • Чи продовжується навчання після відбою тривоги чи воно переходить у дистанційний чи змішаний формат, вирішує заклад освіти, дослухаючись до рекомендацій місцевих освітніх управлінь, місцевих органів влади, військових адміністрацій. Про план дій та продовження навчання батьків та учнів має сповістити адміністрація школи.

Важливо!

Якщо дитина перебуває в укритті закладу освіти під час повітряної тривоги, батьки можуть її забрати лише після надходження сигналу «Відбій повітряної тривоги!». Педагоги не мають права передати дитину батькам раніше.

Крім цього, протизаконно вимагати від працівників закладу  прибути до закладу освіти під час повітряної тривоги. Водночас, якщо повітряна тривога застала працівника дорогою на роботу, і він має змогу за 5-7 хвилин дістатися до закладу освіти, то може переміститися до укриття закладу освіти. Але варто враховувати розташування закладу освіти (у деяких регіонах до укриття необхідно переміститися за 2-3 хвилини). Якщо в закладі освіти немає укриття, то працівник має пройти до найближчого укриття за місцем його перебування.

Як мають діяти працівники закладу освіти під час повітряної тривоги в школі: алгоритм ДСНС

  • Відповідальна особа, визначена заздалегідь або на місці, у разі сигналу тривоги вмикає систему оповіщення закладу.

  • Учитель миттєво сповіщає учнів (словесно) про ймовірну загрозу та припинення заняття.

  • Відповідальна особа разом з учителями координує перехід учнів і персоналу до укриття.

  • Класи організовуються для евакуації двома колонами в приміщенні класу. Якщо мало простору, виходять групами. Молодшим класам (1 або 2 класи) необхідно надати помічників.

  • Медпрацівник повинен перебувати у відведеному для нього місці для швидкої допомоги дітям і дорослим, якщо вона буде потрібна.

  • Усередині укриття відповідальні особи стежать, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Потім перевіряють, чи всі на місці.

  • Під час перебування в укритті вчителі мають провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто там знаходиться.

Як заклади освіти мають підготуватись до повітряних тривог

  • Керівник закладу обов’язково має видати  наказ або розпорядження, як працюватиме заклад під час повітряної тривоги, й заздалегідь оприлюднити його для батьків.

  • Бажано створити єдиний канал комунікації в закладі освіти між керівництвом закладу, учителями й батьками, щоб володіти оперативною інформацією щодо ситуації (групу або чат в одному з месенджерів).

  • Керівництво школи має заздалегідь сповістити батьків,  де знаходиться укриття, аби вони знали,  де після закінчення повітряної тривоги можуть забрати дитину. Зокрема, на випадок, якщо під час тривоги зникне інтернет та мобільний зв’язок.

Як батьки та діти мають підготуватися до повітряних тривог під час навчання

ЮНІСЕФ та Департамент освіти і науки Києва надають наступні поради щодо підготовки до загрози повітряної тривоги:

  • Долучіться до каналу комунікації з учителями, керівництвом школи та іншими батьками.

  • Дайте керівництву закладу свої контакти й контакти тих, хто може замість вас забирати дитину зі школи.

  • Повідомте медпрацівника про деталі стану здоров’я дитини й особливості, якщо вони є.

  • Потурбуйтесь, щоб дитина знала свій резус-фактор та групу крові, свої хронічні хвороби, якщо вони є.

  • Складіть з дитиною безпечний маршрут до школи й у зворотному напрямку, де обов’язково мають бути укриття, які дитина зможе використовувати дорогою в разі сигналу повітряної тривоги. Поясніть дитині, що вона має рухатися тільки за складеним маршрутом, не зупинятися і нікуди не звертати.

  • Дитина, якщо не має можливості швидко дістатися до школи або дому, за сигналом повітряної тривоги має йти до визначеного вами укриття й перебувати всередині до відбою тривоги.

  • Навчіть дитину не торкатися оголених електричних дротів, невідомих предметів, проговоріть правила мінної безпеки.

  • Проговоріть із дитиною, що вона має повідомити вас про своє місце перебування під час повітряної тривоги, як тільки дістанеться укриття.

  • Якщо тривога застане дитину дорогою до школи й вона перебуватиме не в шкільному укритті, повідомте вчителя, у якому саме укритті вона перебуває.

Правила перебування в укритті

Перед тим, як іти в укриття, перекрийте вдома газ, електрику та воду, зачиніть вікна й вентиляційні отвори.

Якщо ви не можете самостійно вийти з приміщення, повідомте про це сусідів.

В укриття не можна брати:

  • легкозаймисті речовини;
  • речовини з сильним запахом;
  • громіздкі речі;
  • тварин.

Осіб з дітьми розміщують в спеціально відведеному місці. Людей з поганим самопочуттям розміщують у медичній кімнаті або біля огороджувальних конструкцій і ближче до вентиляції. Важливо облаштувати окреме приміщення для туалету.

У споруді забороняється курити, шуміти, запалювати без дозволу свічки. Необхідно дотримуватися дисципліни та якнайменше рухатися.

Перебуваючи в укритті, слідкуйте за оголошеннями по радіо, не покидайте укриття до повідомлення про те, що виходити безпечно. Покинути приміщення раніше можна лише у випадку, якщо укриття пошкоджене.

“Гаряча лінія” психологічної підтримки для українців в умовах війни: 

0 800 4000 23.
Безкоштовно та цілодобово по всій території України з усіх мобільних операторів для дзвінків з-за кордону 

+38 050 493 03 07.


Соціальні роліки:

 ---> Ви працюєте в зоні бойових дій. Як справлятися зі стресом

-----> Панічна атака. Як собі допомогти

Як заспокоїтися під час війни – вправи від стресу та панічної атаки – Нове  життя

------>Панічна атака, істерика, ступор у людини поряд. Як допомогти

------> Ви - волонтер. Як не вигоріти


План заходів

соціально-психологічної служби

ДПТНЗ «Регіональний центр професійної освіти ресторанно-готельного, комунального господарства, торгівлі та дизайну»

в рамках акції «16 днів проти насильства»

з 25.11.2023 р. по 10.12.2023 р.

№ з/п Назва заходу Примітка
25.11 Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок
1 Ознайомлення та обговорення матеріалу презентації для пед.працівників «Насильство в українських закладах освіти. Що змінили нові закони». Обговорення з пед.працівниками нового законодавства стосовно насильства, булінгу, мобінгу.  Розповсюдження матеріалу
2 Презентація «Права й обов’язки
педагогічних працівників щодо захисту в освітньому процесі»
Надано пед.працівникам для ознайомлення та самоосвіти
3 Ознайомлення з рекомендаціями для учнів та батьків «Зґвалтування під час війни: як з цим впоратися, куди звертатися, як покарати винних» Надано до групи пед.працівників для розповсюдження серед учнів та батьків
4 Пам'ятка «Дитина зазнала сексуального насильства: що робити та куди звертатися» Надано до групи пед.працівників для розповсюдження
28.11 Булінг –насильство в закладах освіти
5 Презентація для пед.працівників «Булінг на межі з кримінальною відповідальністю: як розпізнати та як діяти в закладі освіти» Надано до групи пед.працівників для ознайомлення та самоосвіти
6 Буклет «Порядок реагування на випадок булінгу» Надано до групи пед.працівників для використання
7 Розповсюдження та сумісний перегляд електронної збірки для учнів «Про булінг для дітей» Надано до групи пед.працівників для розповсюдження серед учнів
Кубербулінг- небезпека в інтернеті
8 Онлайн-презентація профілактичного заходу для учнів «Кібербулінг - булінг в інтернеті» Надано майстрам в/н для проведення профілактичних заходів з учнями груп
9 Презентація матеріалу лекції «Батькам про булінг та кібербулінг. Правила безпеки в інтернеті» Надано для розповсюдження серед батьків
05.12 Міжнародний день волонтера
10 Вітання громадській організації «Діти допомагають дітям» Зв'язок з представниками громадської організації, домовленість про подальшу роботу та допомогу учням вразливих категорій
11 5 грудня - Міжнародний день волонтера. Онлайн-челендж «Моя посильна допомога країні під час війни –  мій маленький вклад у перемогу». Учням, їх батькам та пед.працівникам за бажанням пропонується надіслати на вибір селфі, фотографію, відео-ролик або маленький твір чи вірш про свою посильну допомогу ЗСУ чи українським біженцям закордоном (плетіння маскувальних сіток, пошиття форми, приготування смаколиків, волонтерство, малюнки або збір коштів для армії, участь у пікетах та мітингах на підтримку України тощо). Можуть долучитися  учні, батьки, пед.працівники
10.12 Міжнародний день прав людини
12 Збірка «Українці закордоном. Безпека в умовах кризи» з профілактики торгівлі людьми Надано пед.працівникам для проведення заходів
13 Збірка «Конституція у коміксах» Надано класним керівникам для розповсюдження серед учнів
14 Виховна година «Поговоримо про твої права» Презентацію розповсюджено серед учнів
15 Година спілкування «Твоє право на захист інформації. Конфіденційність в інтернеті» Проведено з учнями з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
16 Результати анкетування з насильства Аналітична довідка

Соціальний педагог                     Марина НУЖНАЯ


У рамках акції "16 днів проти насильства" бажаючі учні пройшли анкетуванняя з питань насильства

Аналітична довідка

за результатами анкетування у рамках акції «16 днів проти насильства»,

яке проводилося 25.11 2023 р. соціально-психологічною службою ДПТНЗ «Регіональний центр професійної освіти ресторанно-готельного, комунального господарства, торгівлі та дизайну» серед учнів під час дистанційного навчання  за допомогою електронної пошти, вайберу, телеграм.

Мета діагностики: ознайомлення з поінформованістю учнів щодо їх знань з протидії насильству: виявлення проявів насильства над учнями вдома чи в навчальному закладі.

Діагностичний інструментарій: Анкета «Моє життя  в сім'ї та навчальному закладі»

Характеристика вибірки:

61 учнів: 18  хлопців та 43 дівчини

Вік учнів від 15 до 17 років.

Результат діагностики:

1.    75  % учнів вважають, що проблема насильства в нашій країні існує.

2.    На думку респондентів найбільш поширені в нашому суспільстві такі типи насильства як:

-        насильство дорослих над дітьми 57 %;

-        сімейне насильство: 55 %;

-        насильство старших дітей на молодшими 49 %;

-        насильство в дорослому середовищі – 31 %;

-        насильство між дітьми одного віку 29 %:

-        насильство між представниками різної статі 27 %;

3.    На питання чи існує проблема насильства та проявів жорсткості  в нашому освітньому закладі 1 % учнів відповіли ствердно,

-        ні – 49 %;

-        утруднююсь – 50 %.

4.    А на питання, чи існує проблема насильства у їх сім'ї, жоден учень не відповів «так»;

«ні»- відповіли 77 % учнів,

           утруднилися відповісти - 23 %.

5.    Стосовно причин виникнення насильства, учні називають багато причин, вказуючи по декілька. Серед них найчастіше озвучувались:

-        впевненість у безкарності – 67 %

-        вживання наркотичних речовин – 61 %;

-        наслідування поведінки дорослих- 49 %;

-        конфліктні стосунки в родині -  35 %;

-        низький рівень культури батьків - 29  %;

-        важке матеріальне становище у сім'ї - 28 %;

-        комп’ютерні ігри з пропагування агресії– 26 %;

-        неефективні дії поліції – 26 %:

-        культ сили, який пропагується засобами кіно та телебачення -  25 %;

-        недостатність виховного впливу закладу освіти – 16 %

-        кризові явища у суспільстві  -14 %;

6.    На питання- чи доводилося дітям бути свідками насильства з їх друзями чи одногрупниками ствердну відповідь дали  33  % учнів.

7.    Щодо місця, де це відбувалося, ці 33 % учні вказали:

-        вдома - 0  %;

-        на вулиці - 22  %;

-        в навчальному закладі  -11 %;

8.    При уявній ситуації, якщо б учні стали жертвою насильства, їх діями  було б найчастіше:

- звернусь до батьків і все їм розкажу -50% ;

- не буду звертатись до дорослих, діятиму на власний розсуд – 31 %;

- буду кликати на допомогу -30 % ;

- звернусь за допомогою до психолога – 28 %;

- звернусь за допомогою до вчителів – 10 %;

     9.  На питання - якою на їх думку буде поведінка вчителів, якщо вони стануть свідками проявів насильства серед учнів респонденти відповіли так:

−намагатимуться припинити насильство – 84 %;

−вдаватимуть, що не бачать нічого -10 %;

−вони часто самі є ініціаторами насильства і кривдження учнів – 6 %;

   10.  Очікують на розуміння та допомогу, якщо насильство станеться в їх сім’ї? 

-         від родичів  - 52 %;

-         від друзів -  34 %;

-         від працівників правоохоронних органів -  30 %;

-         від майстра в/н  - 26 %;

-         від соціального педагога/психолога - 24 %;

-         від педагогів - 10  %;

-         від адміністрації навчального закладу - 1 %;

11.     Чи допускають можливість фізичного покарання дітей за їх вчинки?

−        категорично заперечують - 72  % учнів;

−        лише в окремих випадках - 27   %;

−        так, це потрібно - вважає 1 % учнів.

Висновки: В результаті проведеного анонімного анкетування виявлено, що жоден учень не вказав на домашнє насильство, або переховуючи це, або дійсно не стикаючись з цим. Великий відсоток учнів  був свідком насилля на вулиці, також в своєму житті вони спостерігали випадки булінгу в навчальному закладі, школі.

Але серед причин насильства найчастіше учні називали саме насильство дорослих над дітьми та сімейне насильство, також у відповідях переважало і насильство старших дітей на молодшими. Це вказує, що все-таки проблема існує, але її хочуть замовчати, побоюючись виносити це на розсуд сторонніх.

Найчастіше діти зверталися б по допомогу до  батьків, до перехожих, до психолога. Великий відсоток дітей покладався б на власні сили і діяв би на власний розсуд.

Причинами виникнення насильства, учні найчастіше називали - впевненість у безкарності, вживання наркотичних речовин, наслідування поведінки дорослих, конфліктні стосунки в родині, низький рівень культури батьків.  

Більшість учнів на питання якою на їх думку буде поведінка вчителів, якщо вони стануть свідками проявів насильства серед учнів респонденти відповіли , що педагоги намагалися б припинити насильство, але одиничні відповіді вказують на те, що дехто з дітей колись не отримав підтримки з боку вчителя і той проігнорував булінг по відношенню до дитини, закривши на це очі, а дехто навіть сам цькував учня.

Найбільше діти очікують на розуміння та допомогу у випадку, якщо насильство станеться в їх сім’ї - з боку родичів, друзів, правоохоронних органів. Добре, що діти довіряють членам своїх родин та друзям і знають, що звертатися треба до органів поліції. Але і підняти рейтинг педагогічних працівників в очах учнів теж хотілося б вище. Отже, освітянам треба більше приділяти уваги виховній роботі з учнями, будувати з ними довірливі стосунки, інформувати з питань насильства, до кого можна звернутися, в кого шукати допомоги.

Рекомендації для пед.працівників:

1.    При офлайн-навчанні систематично вести спостереження за учнями, їх поведінкою, настроєм, зовнішнім виглядом. Будувати довірливі стосунки з учнями, цікавитися їх життям вдома. Підтримувати зв'язок з батьками учнів. У випадку підозрілих фактів негайно повідомити адміністрацію закладу та соціально-психологічну службу.

2.    В умовах дистанційного навчання  регулярно проводити онлайн-зустрічі, виховні години та профілактичні заходи. Частіше спілкуватися з дітьми в телефонному режимі. Розповсюджувати профілактичний матеріал та надавати телефони гарячих ліній на випадок домашнього насильства.

3.    В рамках акції «16 днів проти насильства»  та протягом навчального року педагогічним працівника нарівні з соціально-психологічною службою навчального закладу регулярно проводити виховні години, профілактичні та просвітницькі заходи, перегляди фільмів з подальшим обговоренням стосовно домашнього насильства, правопорушень та булінгу.

Соціальний педагог                    Марина НУЖНАЯ

Презентація до ГКС «Молодіжні субкультури: плюси і мінуси»

Рекомендації

педагогічним працівникам

щодо проведення виховної та профілактичної роботи

серед учнів та їх батьків через негативні прояви

молодіжних субкультур та небезпечних флешмобів

1.    Ознайомте учнів та їх батьків з новими молодіжними субкультурами. Зверніть їх увагу, що прояви даних течій є деструктивними та небезпечними. Поясніть чим саме.

2.    Зацитуйте статті Адміністративного та Кримінального Кодексів України, згідно яких адміністративну відповідальність за правопорушення або хуліганство неповнолітньої дитини несуть батьки (у вигляді попередження або штрафу).  

3.    Акцентуйте увагу, що за тяжкі злочини (наприклад причинення важких тілесних ушкоджень або вбивство) підлітки відповідають самі вже з 14 років. Строк покарання може бути від 3 до 10 років позбавлення волі!

4.    Пояснюйте учням, що основою демократичного суспільства, до якого так важко йде Україна, є толерантність та емпатія. Не повинна людина ставитися погано до представників інших субкультур чи поглядів. Неприпустимо проявляти до інших дискримінацію за ознаками статі, раси, нації, етносу, релігії, за вподобаннями людей або їх зовнішнім виглядом.

5.    Нагадуйте дітям, як поводити себе в інтернет-просторі. Наведіть приклади шахрайств, секстингу, грумінгу, втягнення до груп сумнівного характеру. Вчіть учнів не піддаватися на маніпуляції адміністраторів таких телеграм-груп, а краще –  ігнорувати та виходити з них.

6.    Вчіть дітей критично сприймати інформацію, мати власну думку і казати «Ні».

7.    Зверніть увагу підлітків, що в цей нелегкий час українці повинні підтримувати один одного, а не битися, адже народ, який свариться між собою, не зможе перемогти зовнішнього ворога! Саме для розшарування суспільства і діють російські спец.служби, втягуючи наших дітей до сумнівних ігор та флешмобів, змушуючи мимоволі корегувати вогонь чи влаштовувати масові заворушення.

8.    Систематично нагадуйте учням та їх батькам, що під час воєнних дій перебувати в  місцях масових скупчень є небезпечним через постійні обстріли.

9.    Поясніть батькам учнів, що за законодавством України за безпеку життєдіяльності дітей в позаурочний час або під час дистанційного навчання несуть відповідальність саме батьки. Більш того - в Україні уже карають батьків, які не змогли забезпечити дитині присутність на онлайн-уроках. Головними причинами притягнення батьків до відповідальності залишається пропуск занять без поважних причин.

10.Спробуйте залучити дітей, які знаходяться у Харкові до сумісних корисних занять. Організуйте у закладі плетіння маскувальних сіток, в’язання шкарпеток, виготовлення свічок або міні-грілок, випікання та замороження млинців чи вареників для наших захисників тощо. Все буде Україна!                                                                                                                                                                                                                                                                                 Соціально-психологічна служба  ДПТНЗ «РЦПОРГКГТД»

Новые субкультуры среди подростков.
В чем их опасность и деструктив?

   27 февраля в Главном управлении Нацполиции в Харьковской области сообщили, что правоохранители предотвратили массовую драку подростков. В областном главке полиции назвали это флешмобом и отметили, что его запустили в России.

   Действительно, 25-26 февраля российские СМИ сообщали о задержании в разных городах РФ молодых людей, причастных к субкультуре "ЧВК Редан" за массовые драки, которые подростки устраивали в торговых центрах и других общественных местах. В частности, сообщалось о задержаниях в Санкт-Петербурге, Курске, Новосибирске и Казани. С 24 по 25 февраля силовики задержали в Москве более 300 подростков. У них изъяли ножи, газовые баллончики, страйкбольные пистолеты.

   Благодаря интернету и социальным сетям молодежная субкультура "ЧВК Редан" быстро просочилась из России в Украину.

   По информации правоохранителей, кураторы из РФ в последние дни февраля начали организовывать украинских подростков для участия в массовых беспорядках в крупных городах страны.

   Первые сообщения о деятельности "ЧВК Редан" поступили 25 февраля из Полтавы, где представители подростковой субкультуры устроили массовую драку в центре города возле академического областного музыкально-драматического театра имени Николая Гоголя. Прибывшим на место инцидента полицейским не удалось разогнать агрессивно настроенную толпу.

   26 февраля в Ивано-Франковске задержали последователей "ЧВК Редан", где те устроили потасовку в центре города.  По информации начальника отдела ювенальной превенции в Ивано-Франковской области Алли Бойчук, тогда несколько десятков агрессивных подростков бегали по центральным улицам города. В соц.сетях местные жители также делились впечатлениями от увиденного:

   27 февраля, подростки-анимешники собирались устроить массовые беспорядки в Киеве. Однако сотрудники ювенальной полиции и участковые инспекторы предупредили это правонарушение.

   В тот же день массовую драку с участием несовершеннолетних пытались организовать  ТЦ "Форум" во Львове.

   Также активность участников "Редана" отмечалась в Житомире, Луцке, Днепре и других городах Украины.

   Не минула эта участь и наш Харьков. Так, 27 февраля около 14:00 на одной из центральных площадей города собралась группа лиц для совершения массовой драки. Полиция оперативно задержала всех юношей и девушек и доставила в полицейские подразделения для выяснения всех обстоятельств.

   На следующий день, 28 февраля, начальник ГУ Нацполиции в Харьковской области Владимир Тимошко сообщил, что в областном центре возле ТЦ "Никольский" 27 февраля собралось 245 человек. Полиция установила их личности, выяснилось, что среди них было 215 несовершеннолетних, из которых 149 парней и 66 девушек. У них изъяли в общей сложности 17 кастетов, ножей и газовых баллончиков. Составлено 72 протокола по факту совершения административных правонарушений, предусмотренных ст. 184 КУоАП (относительно родителей несовершеннолетних). Для следственных действий пришлось привлечь 250 полицейских. Тимошко подчеркнул, что родители сами должны обращать внимание на поведение своих детей.

   В числе участников правонарушений были и двое учащихся нашого Центра!

   В следствие этого нам необходимо усилить воспитательную и профилактическую работу.

Познакомимся с новыми молодежными субкультурами

   На смену уже известных нам хиппи и панков, металлистов и рэперов, эмо и готов пришло поколение офников и реданов

«ЧВК «Редан»

Несмотря на свое название, "ЧВК Редан" никак не связано с деятельностью частных военных компаний. "Редан" позаимствовано из манги (японского графического романа) Hunter x Hunter. Геней Редан согласно этой манге является преступной организацией. Также она известна как "Призрачная труппа" или "Паук".

   Эта молодежная субкультура зародилась в России всего несколько месяцев назад, но уже захватила умы несовершеннолетних.

   Подростки, причисляющее себя к "Редану" носят черные футболки и свитера с изображением паука с цифрой 4. Также все они, как правило, носят длинные волосы. Некоторые подростки набивают себе татуировки с изображением паука.

   Идея создания такой группировки принадлежит некоему Али, игроку Dota 2 и CounterStrike. В «ЧВК Редан» состоят преимущественно подростки. Самым младшим из них 15 лет. У субкультуры есть несколько сообществ в соцсети «ВКонтакте». Самая крупная насчитывает порядка 193 тысяч подписчиков.

   Представители субкультуры якобы выступают против  футбольных фанатов, мигрантов, скинхедов, "офников" и "кежуалов" — так они называют тип подростков с короткими стрижками в спортивной одежде, которые агрессивно относятся к разного рода неформалам. Участники движения находят свою цель и устраивают массовые драки в торговых центрах.

После ряда скандалов, участники «Редана» поставили в своих соцсетях плашку, сообщающую, что сообщества «созданы в юмористических целях». Также они заявили, что не пропагандируют насилие.

   В социальных сетях –Телеграмм,  "Вконтакте" существует несколько групп с названием ЧВК "Редан". Самая крупная из них на момент публикации статьи Бнасчитывала 155 тысяч подписчиков. Большая часть из этих групп уже заблокирована.

   Также уже существуют активные противники молодежной субкультуры. В своих группах с названием "Анти-Редан" подростки публикуют видео потасовок со своими "идеологическими противниками", а также издевательства над представителями "ЧВК Редан".

Что означает офник?

В последнее время эта субкультура также получила широкое распространение. Новые члены попадают в нее не только через обычные знакомства, но и через социальные сети, где очень легко найти новых друзей. Выясняя, что значит офник, стоит указать, что это опасная субкультура, поскольку в группировки входят окрепшие парни, которые любят проявлять агрессию.

Одно из самых любимых занятий офников – организация «забив» (драк), где парни демонстрируют свой характер и отстаивают свою точку зрения, используя кулаки. Стычки обязательно снимаются на видео, которые потом распространяются в сети.

Основная причина драк – внешний вид других людей, так, чтобы спровоцировать выбранный объект, они любят задавать вопрос: «Поясни за шмот?». Еще они не оставляют без внимания неподобающее поведение окружающих. Поясняя, кто такие офники, многие приравнивают их к околофутбольщикам, но это не всегда так, поскольку все зависит от целей сообщества и конкретной группировки.

Правила офников

Какого-либо ограниченного регламента правил, которого непременно должны придерживаться участники субкультуры, не существует. Главное – быть верным своим друзьям и не бросать их в беде. Важно знать, как одеваются офники, поскольку этому вопросу они уделяют особое внимание. Раньше участники этой субкультуры многих просили «пояснить за шмот», если видели на человеке футболку Tommy, Fred Perry или кроссовки Нью Бэланс. Считается, что если у офника подвернутые джинсы – это знак готовности вступить в драку.

Знак офника

Основной символ этой субкультуры – нашивка-компас, которая является эмблемой Stone Island. Ее носят на плече или руке. Она прочно ассоциируется с НАТО и похожа на знак военного подразделения. Рисунок офников выделяет их среди толпы, а называют эту нашивку «патчем». Это своего рода общий способ, чтобы узнать своего среди чужих. Интересен тот факт, что в Британии одно время людей в одежде с такими нашивками не пускали в бары, поскольку владельцы боялись шума и драк.

Правый офник

Участников этой субкультуры можно разделить на «правых» и «левых». Люди, относящиеся к первой группе, являются агрессорами и анархистами, которые выделяются своим агрессивным настроением. Значение слова «офник-анархист» указывает, что это человек со своим мышлением, который выступает против проявления любого управления со стороны. Они уверены, что организованное насилие – единственный способ, чтобы доказать свои взгляды. Что касается того, кто такие «левые» офники, то это антифашисты, которые настроены неагрессивно.

Парень - офник

Большинство приверженцев этой субкультуры – представители сильного пола. Они не так сильно выделяются в толпе, как, например, эмо или готы, но при этом у них также есть отличительные черты во внешности. Школьники-офники часто посещают футбольные матчи, собираются на войны или на договорные драки. На подобные стычки парни приходят в масках и повязках на лице, чтобы скрыть свою личность.

Офники - девушки

Удивительно, но участниками субкультуры могут быть не только парни, но и девушки, которые не имеют никаких скидок в драках, то есть они приравниваются к представителям сильного пола. Девушки называют себя «славянками». Они принимают участие не только в женских драках, но и в массовых стычках. Понятия офников девушки передают, как нельзя лучше, порой агрессия у них проявляется больше, чем у парней. Стоит заметить, что изначально представительницы прекрасного пола должны были быть верными подругами и поддержкой, а не боевой единицей.

Что носят офники?

Удивительно, но любители разборок и драк, выбирают для своего гардероба далеко недешевые вещи. Представители этой субкультуры носят военизированные парки и куртки от фирмы NAPAPIJRI, ветровки и футболки от бренда Stone Island. Описывая, в чем ходят офники, стоит упомянуть о востребованности одежды от российского дизайнера Гоши Рубчинского. Есть в их гардеробе камуфляжные вещи, а еще футболки с такими надписями: «Спутник 1985» и «Невиновных нет». Что касается обуви, то самый популярный вариант – кроссовки Adidas с белыми полосками, которые на сленге называют «елками».

Музыка офников

Самое распространенное течение среди представителей этой субкультуры – рэп. Песни офников должны быть «уличными», то есть рассказывать об их нелегкой жизни, стычках и разных проблемах. В последнее время в России появилось много таких рэперов, композиции которых с огромной скоростью распространяются среди молодежи. Многие из них принимают участие в рэп-батлах.

Как становятся офниками?

Каких-либо ритуалов проходить тем, кто хочет стать частью этой субкультуры, не нужно. Активная пропаганда идет в социальных сетях, где можно найти соответствующие группы списаться с участниками, чтобы узнать, как стать частью их субкультуры. Еще один вариант, как стать офником девушке или парню – познакомиться с представителями этой субкультуры на улице. Главное- подготовить свой гардероб, чтобы он соответствовал этому течению.

Как видим, новые субкультуры несут в себе опасные проявления –драки, массовые беспорядки, правонарушения. Особенно эти тенденции опасны в военное время. Враг ведет войну не только на поле боя,  но и  в информационном пространстве. Наши дети могут становиться мишенями или заложниками манипуляторов и спец.служб соседнего государства. В соц.сетях и мессенджерах детей путем обмана просят отправлять фотографии с инфраструктурой городов или позициями ВСУ. Также создаются онлайн-игры и челенджи, где подростков вынуждают  передавать сведения противнику, выполнять какие-либо сомнительные действия или участвовать в агрессивных флешмобах. На оккупированных территориях наших детей похищают, вывозят, селят в интернаты, где пытаются «перевоспитывать». Зафиксированы случаи сексуального насилия,  надругательства и принуждения наших детей к участию в порнографии.  Поэтому наша первостепенная задача во время войны – просвещать детей, предупреждать об угрозе, учить выживать, знать алгоритм действий в различных опасных ситуациях.

Социально-психологическая служба

ДПТНЗ «РЦПОРГКГТД»


*ІНСТРУМЕНТИ, ОВОЛОДІННЯ ЯКИМИ ЯКИМИ ДОПОМОЖЕ ВПОРАТИСЯ ЗІ СТРЕСОМ*
🔗Інструмент 1: 3А3ЕМЛЯЄМОСЯ
ЗАЗЕМЛЯЙТЕСЯ під час емоційних бур, ЗВЕРТАЮЧИ УВАГУ на свої думки та почуття, УПОВІЛЬНЮЮЧИСЬ і З'ЄДНУЮЧИСЬ зі своїм тілом,
повільно притискаючи ступні до підлоги, потягуючись і дихаючи, а потім ПЕРЕНАПРАВТЕ УВАГУ
і ВКЛЮЧІТЬСЯ в навколишній світ.
🤔Що ви можете бачити, чути, торкатися, смакувати і нюхати?
•Зверніть увагу на те, що знаходиться перед вами.
•Зауважте, де ви знаходитеся, хто поруч з вами і що ви робите.
💎Практична порада:
🔹Заземлення є особливо корисним під час стресових ситуацій і емоційних бур.
🔹Ви можете практикувати заземлення, маючи всього 1-2 хвилини, наприклад, коли ви чекаєте чогось, до чи після якоїсь повсякденної справи.
🔹Практикуючись, ви можете помітити, що нудні заняття стають приємнішими, і вам також буде легше використовувати заземлення пізніше, у складніших ситуаціях.
🔗Інструмент 2: ВІДЧІПЛЯЄМОСЯ 3 ГАЧКА
ВІДЧІПЛЯЙТЕСЯ З ГАЧКА за допомогою цих трьох кроків:
👉1) ЗВЕРНІТЬ УВАГУ на те, що вас зачепила важка думка чи почуття.
Усвідомте, що важка думка чи почуття відволікають вас, і з
цікавістю поспостерігайте за ними.
👉2) Потім подумки НАЗВІТЬ цю важку думку чи почуття, наприклад:
«Ось у мене з'явилася важка думка»;
«Ось важкість у грудях»;
«Ось мене охопив гнів»;
«Ось важка думка про минуле»;
«Я звертаю увагу на важку думку»;
«Я звертаю увагу на страхи щодо майбутнього».
👉3) Потім ПЕРЕНАПРАВТЕ УВАГУ на те, що ви робите. Приділяйте всю свою увагу тим, хто поруч із вами, і тому, чим ви займаєтеся.
🔗Інструмент 3: ДІЄМО ЗГІДНО І3 ВЛАСНИМИ ЦІННОСТЯМИ
👉Виберіть найважливіші для вас цінності, наприклад:
• бути добрим і турботливим/доброю і турботливою;
• бути готовим/готовою допомогти;
• бути сміливим/сміливою;
• бути працьовитим/працьовитою.
👉Ви повинні вирішити, які цінності є для вас найважливішими!
👉Потім виберіть одну маленьку дію згідно із цими цінностями:
те, що ви зможете зробити наступного тижня. Що ви зробите? Що скажете? Навіть найменші дії важливі!
❗️Пам'ятайте, що є три підходи до будь-якої складної ситуації:
1. ПІТИ.
2. ЗМІНИТИ ТЕ, ЩО МОЖНА ЗМІНИТИ, ПРИЙНЯТИ БІЛЬ ТОГО, ЩО НЕ МОЖНА ЗМІНИТИ, І ЖИТИ ЗГІДНО ЗІ СВОЇМИ ЦІННОСТЯМИ.
3. ЗДАТИСЯ І ВІДМОВИТИСЯ ВІД СВОЇХ ЦІННОСТЕЙ.
🔗Інструмент 4: ПРОЯВЛЯЄМО ДОБРОТУ
👉Будьте добрими. Звертайте увагу на свій біль та біль інших людей і
реагуйте на нього з добротою.
👉Відчіпляйтеся з гачка недобрих думок, ЗВЕРТАЮЧИ на них УВАГУ і НАЗИВАЮЧИ їх. Потім спробуйте поговорити із собою по-доброму.
👉Якщо ви добрі до себе, у вас буде більше енергії, щоб допомагати
іншим, і більше натхнення, щоб проявляти до них доброту. Отже,
користь отримають всі.
👉Ви можете також простягнути свою руку і уявити, що вона
наповнюється добротою. А тепер ніжно прикладіть долоню до
будь-якої частини свого тіла, де ви відчуваєте біль. Відчуйте, як
тепло перетікає з долоні у ваше тіло, і подивіться, чи можете ви бути добрими до себе через цю долоню.
🔗Інструмент 5: СТВОРЮЄМО ПРОСТІР
Спроби відігнати від себе важкі думки та почуття часто бувають
нерезультативними. Тому натомість СТВОРЮЄМО для них
ПРОСТІР:
👉1) ЗВЕРТАЄМО УВАГУ на важку думку чи почуття і спостерігаємо
за ними з цікавістю. Зосереджуємо на них свою увагу. Уявляємо болісне відчуття яким-небудь предметом і звертаємо увагу на його розмір, форму, колір і температуру.
👉2) НАЗИВАЄМО важку думку або почуття, наприклад:
«Ось важке почуття»;
«Ось важка думка про минуле»;
«Я звертаю увагу на свій смуток»;
«Я звертаю увагу на свою думку про те, що я слабка людина».
👉3) Дозвольте цьому болісному почуттю чи думці приходити і йти, як погоді. Дихайте і уявляйте собі, як повітря проникає у ваш біль і обволікає його, створюючи для нього простір.
📌Замість того, щоб боротися з думкою чи почуттям, дозвольте їм проходити крізь вас, наче погода, яка змінюється на небі.
Якщо ви не будете боротися з погодою, у вас буде більше часу
та енергії для включення в навколишній світ і важливих для вас справ.

⬇ Скачать картинки Экспертиза, стоковые фото Экспертиза в хорошем качестве  | Depositphotos

Що допоможе зберегти психіку під час війни?

1️⃣

Маленькі справи й прості завдання

Це те найголовніше, що ми можемо зробити і в підвалі, і в бомбосховищі, і в місті, що в облозі, і за кордоном. Річ у тім, що життя наше розвалилось, і мозок звідусіль отримує сигнал SOS: «На мене скрізь чатує небезпека», «Я не знаю, чи вціліють мої близькі», «Тут все не так, як було в мене вдома/у моїй країні». Коли ми отримуємо таких сигналів через край — психіка потроху ламається, організм дає збій. Травма практично неминуча.

І саме тому необхідно робити ЗВИЧНІ справи й дії за будь-якої нагоди. Так у мозок надсилатиметься сигнал: «Все добре, наскільки це зараз можливо. Ми в безпеці».

Що може бути вашими щоденними опорними рутинами?

  • Вигул домашнього улюбленця.
  • Вихід на каву в кафе, яке досі працює поруч із домом.
  • Готування смачних обідів.

Раджу фіксувати все, що ви робите протягом дня: «Ось я прокинулась і поснідала, нагодувала дитину. Сфотографувала пиріжки й виклала швидкий рецепт у сторіз». Психіка буде вам вдячна — така фіксація для неї — це як знак: «Я справляюсь з усіма труднощами».

2️⃣

Ревізія ресурсу

«На скільки в мене вистачить грошей?» — нормально ставити собі це питання. Далеко не в усіх, хто виїхав з України чи втратив роботу, є сили ОДРАЗУ починати будувати своє життя з нуля. На це потрібен додатковий ресурс. Нам треба зараз навчитися говорити собі: «Ти не маєш цієї ж секунди кидатись у бій і шукати роботу», «Не потрібно будувати плани, якщо не хочеться». Саме так: зараз добре уникати довгострокового планування.

До прикладу, у вас є сума грошей, якої вистачить на два місяці. Ви можете сказати собі: «Цього місяця я займаюсь тим, щоб «зберегти» себе і відновитись. Я дбаю про здоров’я, гуляю з дітьми».

«На скільки в мене вистачить їжі?» — теж важливе для багатьох запитання. У мене є клієнти, які кажуть: «Щогодини мені потрібно подивитися, що є в холодильнику». Відповідаю: «І це дуже добре — робіть це і переконуйтесь, що ви захищені». Страхи про базові речі мають бути вгамовані.

3️⃣

Коло спілкування

Чую від людей: «Начебто щиросердно спілкуються зі мною знайомі, друзі. Але мені важко підтримувати спілкування. Я відчуваю, як втрачаю енергію. Що робити?» Не соромтесь, намагаючись «вичавити» із себе інтерес чи підтримуючи активно бесіду, де вам намагаються співчувати, давати поради. Навіть у комунікаціях зараз все відбувається за законами воєнного часу.

Одна з найпоширеніших історій, коли киянам, які залишились у місті, починають наполегливо радити: «Що ж ти там сидиш, якнайшвидше виїжджай! Я так хвилююся за тебе. У новинах щодня такі жахи, це ж неможливо». Так, люди роблять це з внутрішніх міркувань піклування. Але це сильно розхитує внутрішній стан співрозмовника.

Я хочу донести до українців: люди, які проживають у містах під облогою чи на тимчасово окупованих територіях або під обстрілами, мають дуже важливу цінність всередині себе: вміння зберігати внутрішній спокій. Наскільки ми вміємо зберігати внутрішній спокій — настільки ми працездатні, активні, здатні робити користь для себе і оточуючих. Отже, найдорожчий ресурс, який нам можуть подарувати інші люди — не ліки й не продукти, а нормальний врівноважений стан. Тож люди, на яких ви можете обпертись у цьому розумінні — ваш безцінний ресурс.

А якщо людина — у геть поганому, панічному стані, важливо проговорювати: «Ось ці і ці дорогі мені люди живі. Поряд зі мною — ось такі люди. Вони можуть мені допомогти ось у цьому й цьому». Так, ви маєте просто вголос перераховувати, що цінного є у вашому житті. Це і людський ресурс у тому числі.

4️⃣

Не концентруватися на втратах

Дуже багато жінок пишуть мені про те, скільки всього ми втратили за ці тижні війни. Хочеться сказати: «Та ми все життя втратили». Наші втрати багато в чому неосяжні. Нас переповнює страх, розпач, розгубленість. Та ось моя думка: таке нескінченне важке горювання відбирає немислимо багато сил. Рекомендую наплакатись досхочу, наридатись. Якщо накриває злість — можна кричати в подушку, гарчати. Але не затискати в собі ці емоції — вони потім перетворюються в тілесну напругу, а там і психосоматичні хвороби поруч.

Отже, назліться як слід. А от «смакування» планів, що не збулися, відкладіть у дальню комірчину — бо це вони висмоктують із вас дорогоцінну життєву енергію.

Ваші ресурси з минулого (втрачені гроші, нерухомість) — це вже минуле. Женіть від себе думки про них. Так, згодом ви все це обов’язково відрефлексуєте, відгорюєте, інтегруєте у своє життя. Є умова: ви це маєте зробити у благополучному місці, у більш-менш зібраному стані. Коли відчуєте в собі бодай трішки більше сил для цієї рефлексії й налагодження внутрішнього життя. А от просто зараз ми живемо в режимі виживання. І те, що має найбільше значення, — піклування про базові потреби. Про те, що відбувається сьогодні, завтра й на відстані «протягнутої руки». Тільки в такому випадку в нас є шанс на стратегії та рефлексії в майбутньому.

Приємні емоції під час війни та пошук вдячності

Глибина переживання простих насолод у час війни — дуже висока. Ви зовсім по-іншому можете сприймати смак ранкової кави, смак свіжого хліба, обійми рідних. Знаходьте те, за що ви можете подякувати новому дню. Мені в коментарях пишуть: «Зробила велике прання. Все так чудово пахне. І порошок улюблений ще залишився». Всі, хто не виробив до війни правильну життєву філософію вдячності, мають прекрасну нагоду зробити це просто зараз.

Смійтеся, не стримуйте себе. Це не соромно! Це зараз ліки для українців. Сміх не лише знижує напругу, а й допомагає відсторонитися від гірких і важких думок. Це як сльози, тільки інший «заряд» розрядки. Гортайте меми перед сном. Мій улюблений: «Звідки стільки воєнних аналітиків? Нормальні ж вірусологи були!».

Відмова від «накручування»

У жахливих умовах опинилися тисячі українців. Мені пишуть люди: «Сиджу в бомбосховищі, води немає. Як бути?» У такій ситуації дуже легко розкачати негативні емоції на максимум. А можна, навпаки, навчитись самозаспокоєння — молитись, медитувати. Навіть якщо вам радше хочеться застосувати звичну поведінку з накручуванням. Домовтесь із собою: «Якось я із цим упораюсь! Що б не було — упораюсь».


З 24 лютого на 30 діб в Україні введений воєнний стан. Ми отримуємо звернення від педагогічних працівників, керівників закладів освіти щодо виплат заробітної плати в цей період.

Хочу ще раз наголосити керівникам закладів освіти: воєнний стан – це не привід не виплачувати заробітну плату працівникам закладів освіти чи намагатися “економити” на людях. Зараз кожен працівник, незалежно від того, наскільки він виконує чи не виконує свої обов’язки за основним місцем роботи, потребує повноцінної заробітної плати, щоб забезпечити базові потреби для виживання – особисті та своїх рідних – купувати їжу, ліки, необхідні для виживання речі. Не забувайте, що частина педагогічних працівників зі своїми сім’ями стали переселенцями чи біженцями.

Під час воєнного стану оптимальним рішенням, яке визначено законодавством, є оголошення простою. Простій – зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (стаття 34 Кодексу Законів про працю України) *. У цьому випадку ситуація простою відбувається не з вини працівників закладів освіти.

Якщо ж освітній процес відбувається в очному або дистанційному форматі, то заробітна плата виплачується у повному обсязі.

Згідно з листом МОН №1/3378-22 від 07.03.2022, у випадку, якщо для працівників проїзд до робочого місця неможливий у зв’язку з об’єктивними причинами (небезпека, зупинений транспорт тощо), проте вони можуть виконувати роботу дистанційно (у тому числі із використанням доступних засобів зв’язку) , МОН рекомендує видати наказ про запровадження у закладі освіти або науковій установі дистанційного режиму роботи.
Відповідно до цього ж листа, під час дистанційного режиму роботи за працівниками зберігаються права та обов’язки, визначені Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства.
Рекомендується встановити, що дистанційний режим роботи не поширюється на працівників, які знаходяться у відрядженні, а також на працівників, які призвані на військову службу (знаходяться на військовій службі відповідно до вимог чинного законодавства) або проходять службу у підрозділах територіальної оборони.
Водночас нагадую, що МОН рекомендувало закладам освіти з 25 лютого перейти на двотижневі канікули. Керівникам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій і керівникам закладів професійної, фахової передвищої та вищої освіти було надіслано відповідний лист із рекомендацією щодо припинення освітнього процесу в усіх закладах освіти та оголошення канікул. Оплата праці працівників закладів освіти під час оголошених канікул здійснюється відповідно до норм чинного законодавства.

Нагадую, що частиною першою статті 113 Кодексу законів про працю України * встановлено, що час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Тобто під час воєнного стану керівник не може виплачувати працівникові закладу освіти менше ⅔ тарифної ставки.

Водночас хочу звернутися до керівників закладів освіти та наголосити: положення статті 113 Кодексу Законів про працю України * встановлює нижню границю оплати простою, АЛЕ НЕ ПЕРЕДБАЧАЄ ЗАБОРОНУ ЗДІЙСНЮВАТИ ОПЛАТУ ПРОСТОЮ ВИЩЕ, НІЖ 2/3 ТАРИФНОЇ СТАВКИ ВСТАНОВЛЕНОГО ПРАЦІВНИКОВІ РОЗРЯДУ (ОКЛАДУ). Зокрема, більший розмір може встановлюватися галузевими нормативними документами та колективними договорами. Законодавство не забороняє керівнику закладу освіти виплачувати працівникові повну середню заробітну плату.

Так, наприклад, для працівників закладів освіти у п.п. 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України і ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016 — 2020 роки * (документ завантажується на ваш гаджет)  було передбачено, що оплата простою здійснюється у розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу).

Також звертаю увагу, що відповідно до пункту 8.3.3 Галузевої Угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021-2025 роки*, сторони рекомендують керівникам установ та закладів освіти забезпечити:
– оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних та тих, які працюють за сумісництвом, не з їх вини в розмірі середньої заробітної плати;
– оплату праці вчителів, вихователів, включаючи вихователів груп продовженого дня, музичних керівників, викладачів, інших педагогічних працівників закладів освіти у випадках, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови, карантин тощо), із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства;
– збереження заробітної плати при дистанційній формі підвищення кваліфікації вчителів, зокрема без відриву від освітнього процесу, та, на період оголошеного карантину і здійснення освітнього процесу у дистанційному режимі, оплати праці за фактично виконаний ними обсяг навчального навантаження.
Тобто в листі МОН визначено, що оплата праці усім працівникам (педагогічним, науково-педагогічним та іншим працівникам) закладів і установ освіти, навчання у яких призупинено, здійснюються в розмірі середньої заробітної плати, а тих педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за тарифікацією, із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства.
Також Постановою Кабміну від 07 березня 2022 р. № 221 надано право керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, САМОСТІЙНО визначати розмір оплати часу простою працівників, але НЕ НИЖЧЕ від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).
Цією ж Постановою рекомендовано керівникам органів місцевого самоврядування застосовувати вищезгадане положення Постанови та здійснювати його виконання в межах фондів заробітної плати, передбачених у кошторисах відповідних органів, підприємств, установ та організацій.

Тож, шановні керівники закладів освіти, надзвичайно вірю у вашу людяність – не позбавляйте колег частини заробітної плати без їхньої вини. Рішення про те, виплачувати своїм працівникам ⅔ чи повну середню заробітну плату – за вами. Ви маєте законне право не зменшувати заробітну плату своїм колегам на час простою.

Будьте людьми, а не бездушними функціями.

*Увага, вебсайти органів влади періодично можуть мати проблеми із роботою та завантаженням файлів.

8 порад, що робити, якщо діти грають у жорстокі ігри

Якщо ви помітили, як діти грають у жорстокі ігри, під час або в результаті яких гравців б’ють чи ображають, точно не працюватимуть жорсткі заборони (“Не грайте в цю гру!”), обезцінювання (“Та що ви робите?”, “Це дурна гра й дурний фільм, у якому це показували”), ігнорування (“Якщо будеш грати в це, я з тобою не розмовлятиму”).

Дитяча й сімейна психологиня, президентка Професійної Асоціації Дитячих Аналітичних Психологів Катерина Гольцберг пояснює, що, як наслідок, дитина робитиме все те саме (гратиме в жорстокі ігри чи дивитиметься жорстокі фільми), але таємно. До того ж із бажанням помститися дорослим за заборону.

Наслідки можуть бути ще гіршими. Адже дитина отримуватиме від цього задоволення. Тоді адреналіно-дофаміновий “коктейль” може спричинити додатковий сплеск агресії.

“Нова українська школа” поговорила з психологинею про те:

  • що робити, якщо дитина грає в жорстокі ігри;
  • як діяти, якщо жорстокі фільми чи відео вмить стали дуже популярними;
  • до чого призводить схильність до жорстокості в дитинстві.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ДИТИНА ГРАЄ В ЖОРСТОКІ ІГРИ

Нещодавно протягом кількох днів у 90 країнах одночасно став популярним серіал “Гра в кальмара”. Серіал розповідає про групу людей, яким потрібні гроші і які погоджуються грати в дитячі ігри. Однак тих, хто програють, убивають.

Попри те, що фільм можна дивитися з 18 років, діти підхопили подібну гру. 5 жовтня директорка школи в Бельгії написала пост у Facebook про те, що діти грають у “Гру в кальмара” в школі й б’ють одне одного.

Катерина Гольцберг пояснює, що робити в подібних випадках:

1. Треба з’ясувати й розрізнити, чи справді небезпечна гра й що саме небезпечно в грі, у яку грають діти. Можливо, це просто гра, яку вони запозичили з фільму, але без небезпечних наслідків.

Дорослі часто вводять беззмістовні заборони, бо не знають, що робити. Насамперед треба спокійно запитати дітей: “Що це?”, “У що ви граєте?”, “Які правила?”. Адже ігри з фільму “Гра в кальмара” – це відомі дитячі ігри. Наприклад, у першій грі “Тихіше їдеш – далі будеш” нічого жахливого немає. Інша справа – як наслідки гри інтерпретують у фільмі: програвших вбивають. Якщо діти грають і в них є потреба в результаті бити одне одного – саме це погано”, – говорить психологиня.

2. Якщо після наших досліджень дитяча гра справді виявилася жорстокою, можна застосувати правило “все, що ми не можемо заборонити, можна очолити”. Так, треба дати можливість розвиватися іграм у тому напрямі, у якому ми хотіли б.

Тоді дорослі можуть контролювати те, що відбувається: ввести свої правила, обмеження, ставлення до тих, хто програли та виграли.

Це можуть робити вчителі в школі. До того ж вони можуть додавати “покарання” й нагороди, що стосуються навчання. Наприклад, той, хто програв, писатиме зайву самостійну роботу. Тобто дорослі мають запропонувати дітям щось натомість. Так діти реалізовуватимуть свій азарт.

Найстрашніше для дорослих – втратити контроль. Коли вони втрачають його, стає страшно й з’являється бажання забороняти. Забороняти не варто й неможливо. Тоді гра просто перейде в “підпілля”, – пояснює Катерина.

3. Якщо дорослі помітили прояви жорстокості, це треба відразу зупинити й обговорити. Мовляв, фільм – це фільм, це мистецтво. Реальність – інша, ми не хочемо, щоби хтось помер, а те, у що ви граєте, – небезпечно.

4. Треба визначити правила безпеки.

5. Можна запропонувати альтернативні ігри. Наприклад, показати, у що грали ви, коли були дітьми.

Натомість можна пограти у “Вибивало”. У такій грі дитина реалізуватиме свою агресію, водночас це досить безпечна гра без наслідків. Загалом ігри з м’ячем дуже добре “відіграють” агресію. М’яч – це суб’єкт, який не псується від агресії, а, навпаки, покращує свої якості: летить, стрибає. Також підходять настільний теніс і баскетбол”.

Тож якщо вчитель помічає за дітьми жорстокі ігри, він може поділитися ситуацією з учителем фізкультури й запропонувати пограти в альтернативні ігри з ними. Учителі фізкультури мали б знатися на іграх, під час яких можна виплеснути агресію: вони дозволяють перестрибувати через когось, грати в м’яча. Тобто є можливість поштовхатися в безпечному форматі під наглядом дорослого.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЖОРСТОКІ ФІЛЬМИ ВМИТЬ СТАЮТЬ ПОПУЛЯРНИМИ

Психологиня пояснює, що неможливо вберегти дітей від контенту, що вмить стає популярним і про який говорять усі. Так чи інакше вони захочуть “торкнутися” його, інакше відчуватимуть себе білими воронами.

  • Дорослі мають обговорювати з дітьми вікові обмеження. Мовляв, бачиш, тут стоїть знак “16+”, отже – таке кіно можуть дивитися люди від 16 років.
  • Утім, ми маємо сказати: “Якщо ти дуже хочеш це подивитися, давай подивимося разом”.

Це – про співпрацю, можливість домовлятися з дітьми. Діти з величезним задоволенням дивляться фільми разом зі своїми батьками. Однак, на жаль, вони їм дуже рідко пропонують робити це разом. І тому вони знаходять, з ким їх дивитися”, – каже Катерина Гольцберг.

Натомість, якщо ви дивитеся фільм чи серіал разом, є можливість обговорити, що це, чому так трапилося, дії героїв і їхні почуття, мотиви, морально-етичні моменти, чому люди це роблять, які цілі.

Припустимо, головний герой у “Грі в кальмара” має допомогти мамі, тоді можна поговорити з дитиною про те, що було б, якби його таки вбили, як почувала б себе мама. А багато людей програли – і в них також залишилися матері. Таке кіно – це привід обговорювати такі речі з дітьми, а не протистояти, мовляв, не дивися це”.

Звісно, каже Катерина, питання до тих, хто виставляють такі фільми у вільний доступ, адже так вони стають доступними дітям. Утім, у сучасному світі складно вибудувати жорсткі обмеження.

Тобто, якщо ви бачите, що фільм чи будь-який інший творчий продукт нашумів у світі, він жорстокий чи має інші суперечливі питання, треба розуміти, що дітей точно тягнутиме його переглянути. Тому краще випередити наслідки: подивитися цей фільм, гру, відео чи інший продукт разом із дитиною.

  • У старшому віці діти не завжди хочуть дивитися фільми чи відео з дорослими. Наприклад, серіал “Сексуальна освіта” дуже незручно дивитися з батьками. Тоді треба подивитися фільм, відео чи серіал окремо. А потім обговорити те, що хвилює підлітка. Обговорювати фільм із дитиною треба, маючи розуміння, що там було.

ДО ЧОГО ПРИЗВОДИТЬ ЖОРСТОКІСТЬ І ПРО ЩО ЦЕ ГОВОРИТЬ

Психологиня пояснює, що від жорстокої гри відмовлятимуться діти, якщо вони менш азартні чи їх це лякає. Але не можна проводити пряму кореляцію між тим, що діти погоджуватимуться на жорстокі ігри, і що в них відбувається вдома. Тим не менше, діти, у яких удома переважають жорстокі й насильницькі методи виховання, швидше включаються в такі ігри, не дивляться на думку дорослих і авторитет.

До того ж у дітей із сімей, де їх б’ють і де є булінг, більше шансів стати й жертвою, й агресором. Так, ігри накладаються на сімейну ситуацію, у якій уже є насилля.

Тут важливий психотип людини і її схильність грати в більш жорстокі ігри. Звісно, це може перетворити людину на насильника, а може й не перетворити. Можливо, вона “відіграє” цю свою потребу бути жорстокою.

Натомість багато залежить від подальших кроків. Куди це приведе? Якщо це маленька дитина й ми схвалюємо насилля, наприклад, б’ючи її у відповідь, то це може перетворитися на травму. Якщо ми “гасимо” насилля, намагаючись запропонувати нормальні методи відігравання агресії, то нічого страшного, найімовірніше, не буде – просто це треба тримати під контролем”, – каже Катерина Гольцберг.

Вона розповідає, як іноді схильність до жорстокості виливається в серйозні наслідки. Наприклад, в агресію, спрямовану на себе, у ризиковані дії, на кшталт руфінгу (коли діти стрибають дахами) і зацепінгу (ходять дахами потягів) або в селф-харм (ріжуть собі шкіру, залишаючи шрами), який нині дуже популярний серед дівчат.

Дорослі мають відслідковувати ці дії. У такому випадку Катерина радить вести дитину до психолога й розбиратися. Адже причини поведінки можуть бути дуже різні. Наприклад, депресія.

Методичні рекомендації «Соціально-психологічний супровід освітнього процесу дітей з особливими потребами, у тому числі з інвалідністю, які навчаються в групах закладів ПТО, та їхніх батьків»

      Одним із головних завдань сучасної системи освіти – є створення умов для розвитку кожної дитини з урахуванням її здібностей і потреб. Кількість дітей, які мають особливі потреби через вади психофізіологічного розвитку, на жаль, щороку зростає. Якщо у середині XX ст. 60 – 70 % новонароджених були практично здоровими, то сьогодні до 40 – 50 % дітей вже від народження мають певну схильність до змін у розвитку. Їх розвиток може бути наближений до нормального лише за умови правильного виховання і спеціального підходу до навчання, але ні в якому разі не можна їх ізолювати від суспільства. Саме такі соціальні інститути як сім’я та навчальні заклади можуть наблизити розвиток такої дитини до нормального, за умови правильно спланованої спільної стратегії психолого-педагогічного супроводу. 

      Завдання психолого-педагогічного супроводу в системі професійнотехнічної освіти – допомогти налагодити взаємодію підлітка, що має проблеми розвитку, з усіма учасниками навчально-виховного процессу, здобути навички для майбутньої професії та повноцінно адаптуватись в суспільстві після випуску

. Систему спеціального навчання застосовують щодо дітей таких категорій: - з відхиленнями у психофізичному розвитку. Мають незначні відхилення у розвитку аналізаторів (слуху, зору). Порушення мовлення: системні (алалія, афазія, дислалія); порушення читання і письма (дислексія, дисграфія); темпоритмічні порушення мовлення (заїкання) тощо; - з порушенням інтелекту (розумово відсталі діти): діти з відносно легкою, неглибокою розумовою відсталістю. - з обмеженими можливостями здоров’я. 

Порушення у розвитку цих дітей надають їм особливий статус, тобто певні пільги (за традиційною термінологією – діти-інваліди); - з особливими освітніми потребами.

 Це педагогічно запущені (занедбані) діти, частіше вихованці спеціалізованих інтернатів та дитячих будинків. Діти з порушеннями розвитку та педагогічною занедбаністю мають спільні специфічні труднощі у засвоєнні знань. Дані труднощі обумовлені характером і мірою вираженості відхилень, умовами соціально-педагогічного оточення на ранніх етапах розвитку.

 Спільними проблемами цих дітей є соціальна дезадаптованість: низький рівень пізнавальних психічних процесів (уваги, сприймання, мислення, пам’яті); не сформованість мотиваційної та емоційно-вольової сфер; знижена довільність психічних процесів, діяльності та поведінки; труднощі оволодіння мовою; відхилення у сприйманні, осмисленні та використанні інформації з навколишнього середовища. Дітям із вродженими і набутими вадами розвитку та педагогічною запущеністю потрібні спеціальні умови виховання і навчання, спрямовані на оптимальне засвоєння знань, просування у загальному розвитку і соціалізації. Учні даної категорії потребують пристосування освітнього простору до їх індивідуальних особливостей, надання якісних освітніх послуг. Навчання зазначеної категорії учнів передбачає використання особистісно орієнтованих підходів у навчально - виховному процесі, застосування індивідуальних, групових форм роботи, враховуючи вплив різних видів розладів і хвороб на процес навчання. Пріоритетними напрямами роботи є сприяння соціальному, емоційному та когнітивному розвитку кожного з учнів, з тим, щоб вони відчували себе не потворними, а повноцінними учасниками суспільного життя. У більшості країн Західної Європи освітня політика вже тривалий час зорієнтована на практичне втілення інклюзивної форми навчання, принцип якої – освіта для всіх без винятку. 

Як свідчать науково-педагогічні джерела, паростки інклюзиву в Україні з’явилися ще у 90-х роках ХХ століття. Ініціаторами починання були громадські організації. Матеріали Саламанкської декларації і програми щодо навчання дітей з особливими освітніми потребами «інклюзивне навчання визначають як систему освітніх послуг в умовах загальноосвітнього закладу, що базується на принципі забезпечення основоположного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання». Документ «Міжнародні консультації з питань раннього навчання дітей з особливими освітніми потребами» зазначає, що «інтеграція визначається як зусилля, спрямовані на введення дітей у регулярний освітній простір. Інклюзія – це політика і процес, які дають змогу всім дітям брати участь у всіх програмах». Базовими засадами інклюзивної освіти є: — рівний доступ до суспільства для всіх людей, у тому числі й з обмеженими можливостями, на основі однакових громадянських прав, свобод, привілеїв; — забезпечення рівних можливостей для відповідального вибору в житті; — створення для дітей з особливими потребами можливостей реабілітації у природному соціальному оточенні; — ефективну взаємодію освітніх закладів з батьками або особами, що їх замінюють, залучення їх до навчального процесу; — партнерство педагогів, батьків, психологів, соціальних працівників у оцінюванні потреб і перспектив розвитку дитини, визначенні індивідуальної програми її виховання і навчання. У жовтні 2010 року Міністерство освіти і науки України затвердило «Концепцію розвитку інклюзивної освіти», яка передбачає необхідне навчально-методичне забезпечення освітнього процесу в умовах інклюзивного навчання та здійснення відповідних інституційних змін. Окрім об'єктивних чинників, інтегрування дітей з особливими потребами у суспільство ускладнює непідготовленість суспільства до їх сприйняття. Спостерігаються непоодинокі випадки, коли таким дітям відмовляють у прийнятті до навчального закладу через упереджене ставлення до них. З другого боку, до дітей з особливими освітніми потребами часто виявляють надмірну турботливість, що відповідно до європейських стандартів не є рівністю умов. Водночас залишається низьким рівень поінформованості суспільства про інклюзивну систему освіти. 

Впровадження соціально психологічного супроводу дітей з особливими потребами. Для забезпечення якісного соціально- психологічного супроводу дітей з особливими потребами, необхідно чітко визначити рівень розвитку кожного учня, його актуальні та потенційні можливості, потреби та життєві орієнтації. Для майстра виробничого навчання першочерговим завданням є – ознайомлення з характеристикою дитини, яку надав інтернатний заклад, індивідуальне знайомство з кожним учнем, його батьками або особами, що їх замінюють. Психолог має тримати під контролем рівень адаптованості учнів, їх емоційний стан, проводити корекційно- відновлювальні заходи з учнями, та вести психолого- просвітницьку діяльність з педагогічним колективом. Медичний працівник має вести постійний нагляд за даною категорією учнів, та надавати необхідну медичну допомогу в разі потреби. Викладачі, які ведуть предмети в групах даної категорії учнів, мають опиратися в своїй роботі на індивідуальний підхід до навчання, який базується на основних принципах інклюзивної освіти. Педагогічний аспект має дуже велике значення для всього процесу реабілітації, для успішної інтеграції дитини в суспільство. У процесі навчання й виховання відбувається соціалізація особистості, накопичення нею життєвого досвіду, знань, підготовка до активної участі у всіх сферах діяльності. Отже, важливим напрямом роботи в системі спеціальної освіти є її взаємодія зі сферами охорони здоров’я та соціального забезпечення. Важливим фактором для учнів професійно-технічного навчального закладу є те, що в закладі освіти вони не просто навчаються, а й здобувають навички для майбутньої професії. Тому необхідно усунути причини, які заважають учням навчатися, а також завчасно з’ясувати, чи не стануть вони на заваді професійної діяльності. Завдання соціально-психологічного супроводу – допомогти налагодити взаємодію дитини, шо має проблеми розвитку, з усіма учасниками навчально-виховного процесу. Таким чином, супровід розглядається як цілісна діяльність, командна взаємодія (викладачів, майстрів в/н, батьків, або осіб що їх замінюють, практичного психолога, медпрацівника). Актуальною проблемою роботи з дітьми з особливими потребами є їхня інтеграція в суспільство відповідно до визначених міжнародними законодавчими документами прав кожної дитини на життя, захист, освіту тощо. Усі випускники навчальних закладів мають гарантоване Конституцією України право на вільне обрання професії і працю, але молоді з особливими потребами дуже важко конкурувати з однолітками, що володіють кращими фізичними можливостями. Система соціально-психологічного супроводу має бути направлена не лише на сприяння в отриманні професії, але й на підготовку учнів до реалій сучасного світу з важкими економічними умовами, надати можливість набути навичок гармонійної взаємодії з навколишнім середовищем. Основні компоненти діяльності практичного психолога в системі соціально-психологічного супроводу дітей з особливими потребами в ЗППТО В процесі навчання учні з особливими потребами стикаються з різного роду психологічними бар'єрами, що визначає необхідність створення особливих умов для підготовки цієї групи учнівської молоді. Це, перш за все – організація соціально-психологічної підтримки учнів. Психологічній супровід – це галузь діяльності практичного психолога, який направлений для сприяння конкретній особистості у вирішенні широкого кола проблем, породжених життям людини у соціумі. Виділяють два поширених шляхи психологічного супроводу учнів у ПТНЗ: - виявлення закономірностей особистісного потенціалу підлітка у рамках комплексної програми з урахуванням його вікових особливостей; - створення умов (загальні, навчальні, розвивальні та виховні принципи; освітні технології тощо) для розвитку цього потенціалу. 

Для реалізації даних напрямків в ЗППТО практичним психологом ведеться наступна робота з учнями з особливими потребами: 1. Психологічна діагностика. Вона дає можливість отримати необхідну інформацію про особистість учня, його розвиток, потенціальні можливості, потреби, життєві цінності. Накопичена інформація діагностичної роботи допомагає забезпечити контроль за динамікою психічного розвитку учнів, розробити програму подальшої роботи, розв'язати актуальні психологічні проблеми при організації навчально - виховного процесу. Найбільш активно в групах, де навчаються учні з особливими потребами застосовуються методики: - Психогеометрична самооцінка особистості (С. Делінгер в адаптації А.А. Алексєєва, Л.А. Громова); - «Дослідження темпераменту у підлітка» Г. Айзенка; - Опитувальник «Особливості вашої поведінки»; - «Інтегральна самооцінка особистості»; - «Самооцінка психічних станів»; - «Дослідження соціальної адаптованості»; - «Вивчення соціалізації особистості учня»; - «Стрес – тест»; - Опитувальник «Мій шлях широкий» (для визначення психологічної готовності до трудової діяльності); - Тест-опитувальник «Наскільки ти адаптований до життя». 2. Прогностична діяльність. Даний вид роботи має на меті перебудувати освітнє середовище, спроектувати зміст і напрямки індивідуальної навчальної стратегії супроводу і розвитку учня, створити сприятливі умови для задоволення освітніх і розвивальних потреб учнів, а також їх самопізнання та самореалізації, що тісно пов'язані з навчальною діяльністю. Прогностична діяльність здійснюється через наступні заходи: - психолого-медико-педагогічне вивчення, яке дозволяє об’єднати інформацію про окремі складові навчання і розвитку учнів з особливими потребами, побудувати взаємостосунки усіх учасників освітнього процесу. - річне планування роботи з урахуванням системи роботи з дітьми з особливими потребами; - ведення індивідуальної психологічної картки учня; - розробка програм превентивної, корекційно - відновлювальної та розвивальної роботи з дітьми з особливими потребами, з учнівськими колективами, педагогами та батьками. 3. Превентивна та розвивально-корекційна робота як конкретна допомога, що супроводжується психологічною підтримкою учнів у процесі взаємодії з освітнім середовищем: - консультаційна робота для учнів, викладачів, майстрів в/н; - проведення тренінгових занять для учнів, в групах яких навчаються учні з особливими потребами: «Мій шлях», «Це – я, поглянь на мене», тренінги зниження тривожності, подолання конфліктності, покращення психологічного клімату в групах; - лекторії, круглі столи та години спілкування для педагогів та батьків. 4. Консультативна та просвітницька робота. Індивідуальна та групова робота із учнями, спрямована на: - вирішення психологічних проблем та набуття необхідних навичок; - ефективну адаптацію до умов навчання; - виявлення труднощів взаємодії і налагодження взаєморозуміння та співпраці; виявлення конфліктних ситуацій, що виникають у навчальних групах, та сприяння їх вирішенню; - сприяння у подоланні негативного впливу вад розвитку на навчання та соціалізацію. Особливість роботи практичного психолога з учнями з особливими потребами полягає у створенні таких соціально-педагогічних умов, які сприятимуть внутрішній саморегуляції підлітка, досягненню ним своїх цілей, реалізації різних типів поведінки, гнучкої адаптації. Необхідно створити атмосферу безпеки, в якій відсутнє зовнішнє оцінювання. Учень з особливими потребами, що адекватно оцінює своє становище і усвідомлює свою індивідуальність, досягає душевного і психічного здоров’я, стає соціально повноцінною особистістю. Тільки за таких умов підліток може виявити себе нестандартно, поновому, творчо. Завдяки творчості молода людина діє продумано, прагне до самостійності, гармонійності. Разом з тим самоактуалізація не може бути реалізована без емпатійного розуміння і прийняття іншою людиною, тобто взаємодії з нею. Психологічна корекція – це діяльність практичного психолога, спрямована на певні психологічні структури з метою забезпечення повноцінного розвитку і функціонування дитини. Це обґрунтована дія на внутрішній світ людини, конкретні прояви, бажання, переживання, пізнавальні процеси і дії. При визначенні основної мети і завдань психологічної корекцій важливо пам'ятати положення Л. Виготського про створення зони найближчого розвитку особистості і діяльності дитини як основний зміст корекційної роботи. Перед практичним психологом постає актуальне завдання – розробка корекційно-розвивальної програми тренінгу, враховуючи конкретні проблеми та індивідуальні особливості учнів. Реалізація даного завдання здійснюється на основі результатів групової та індивідуальної діагностики, інформації, та особистих запитів від учнів з особливими потребами і їх батьків. В учнів з особливими потребами найбільш поширеними є проблеми в емоційній та когнітивно-рефлексивній сфері особистості.

 Особливості психолого-педагогічного супрововоду з боку майстрів виробничого навчання та сімей учнів з особливими потребами. Педагогічний колектив, як складова психолого-педагогічного супроводу учнів в спеціалізованих групах. Основне завдання педагогічного колективу і майстрів виробничого навчання – створення в групі атмосфери доброзичливості, відкритості, взаєморозуміння. Реалізація цієї умови вимагає від педагога здійснення таких видів діяльності: - вивчення особистості кожного учня з особливими потребами (акцентуація уваги майстра на позитивних, а не негативних рисах характеру і поведінки дитини); - організація і виховання учнівського колективу, всебічне вивчення динаміки його розвитку; - розвиток талантів, розумових і фізичних здібностей дітей з особливими потребами, формування у них високої пізнавальної культури, організація змістовного дозвілля учнів; - духовно-моральне виховання учнів з особливими потребами, орієнтування на загальнолюдські цінності; - організацію виховних та інших організаційних заходів щодо зміцнення та збереження здоров'я учнів з особливими потребами; - підготовку учнів з особливими потребами до професійної і трудової діяльності; - координацію діяльності викладачів, які працюють з групою; - співробітництво з іншими навчально-виховними закладами, залучення учнів з особливими потребами до роботи в організації учнівських виховних заходів; - здійснення організаційно-виховної роботи з учнями, викладачами, батьками для формування в учнів старанності, дисциплінованості у процесі навчально - виробничої діяльності з урахуванням їх індивідуальних можливостей; - домагання єдності вимог до учнів з особливими потребами з боку училища і сім'ї, підтримка зв'язку з викладачами групи, керівниками гуртків, секцій; - взаємозв'язок з сім'єю, робота з батьками учнів з особливими потребами. З огляду на це, діяльність педагога та майстра в/н щодо формування продуктивних стосунків в середовищі учнів з особливими потребами спрямована на попередження їх дезадаптації в групі. 

Напрями роботи майстрів виробничого навчання з учнями з особливими потребами: 

1. Вивчення та урахування індивідуальних можливостей учнів з особливими потребами, індивідуалізація темпів опанування навчального матеріалу.

 2. Індивідуальний і диференційований підхід у навчанні на основі комплексної діагностики розвитку учня з особливими потребами. 

3. Врахування в навчальній діяльності принципу корекційної спрямованості навчально - виховних занять, уроків і позакласної роботи (єдність корекційних, навчальних і виховних завдань). 

4. Діяльнісний підхід до навчання учнів з особливими потребами, який передбачає використання різних видів діяльності з метою загального розвитку дитини та корекції порушених функцій, у тому числі продуктивної, що дає змогу опосередковано, у цікавій формі здійснювати виховний вплив на дитину. 

5. Послідовність і систематичність формування та закріплення умінь, знань, автоматизація навичок професійної діяльності на кожному етапі навчання.

 6. Виховання у дітей інтересу до занять, пізнавальної активності та самостійності. Досягнення успіхів на кожному занятті як важливий засіб стимуляції пізнавальної діяльності дітей. Опора на власний досвід.

 7. Максимальне виявлення та використання резервів психічного розвитку учнів.

 8. Врахування різноманітності і варіативності дидактичного матеріалу, прийомів корекційної роботи в навчально-виховній діяльності.

9. Роботу з учнем з особливими потребами: а) поточна бесіда на уроках та на виробничому навчанні; б) індивідуальна робота на уроках та на виробничому навчанні; в) індивідуальна робота у позаурочний час за індивідуальною програмою навчально - виховного впливу на процес адаптації дітей, розвиток яких ускладнений, до нових умов навчання. Важливим в роботі майстра в/н є також формування продуктивних стосунків в дитини з особливими потребами не лише в учнівському колективі, але й в сім'ї.

 Основними формами такої діяльності майстра є: - глибока соціальна діагностика з метою вивчення взаємовідносин у сім'ї; - ознайомлення батьків з метою, завданнями, змістом і методикою навчальновиховного процесу у групі та в навчальному закладі взагалі; - залучення батьків до спільної з дітьми діяльності, що дозволяє збагатити зміст позаурочної діяльності дітей і підвищити професіоналізм здійснюваних справ, а також налагодити взаємовідносини дітей і батьків завдяки плідному спілкуванню в процесі вирішення групових, загальноліцейних справ; Формування продуктивного спілкування дітей з особливими потребами з членами їх сімей покращує ефективність адаптації цих дітей до навчально- виховного процесу в ПТНЗ та сприяє розвитку впевненості їхніх батьків у тому, що вони можуть бути корисними для своєї дитини. Найважливішими факторами становлення таких стосунків є розуміння ПТНЗ та сім'єю важливості сімейної системи виховання для всебічного розвитку особистості дитини з особливими потребами. Забезпечення соціальної взаємодії і дружби дітей з особливими потребами та їхніх однолітків передбачає здійснення педагогічної діяльності по оптимізації взаємостосунків між учнями з особливими потребами та їхніми здоровими однолітками, корекцію соціальної поведінки підлітків. Це вимагає спільної діяльності, формування емпатії, ідентифікації дітьми себе з дітьми, що мають певні порушення розвитку. Майстер в/н є помічником соціального педагога, психолога в справі залучення дітей з особливими потребами до активної дозвіллєвої діяльності. Адже саме в таких ситуаціях неформального спілкування створюються найбільш адекватні умови для проведення цілеспрямованої роботи по інтеграції кожного учня з особливими потребами в соціокультурне середовище незалежно від ступеня відхилення його в розвитку. Завдяки контактам із друзями підлітки з особливими потребами розвиваються, вчаться жити у злагоді з людьми, у них підвищується самоповага. Дружба дає дітям відчуття приналежності, а також формує у них позитивні почуття та настрої. Таким чином, діяльність майстра щодо формування продуктивних стосунків в учнів з особливими потребами в групі, в сім'ї є способом оптимізації процесу соціалізації самих підлітків і виконує при цьому функції соціокультурної адаптації, профілактики дезадаптації, соціокультурної реабілітації. Завдяки ефективній системі психолого-педагогічного супроводу, учні з особливими потребами досягають високих результатів: - перші місця у спортивних змаганнях і спартакіадах; - участь у загальноліцейних, міських заходах, святкових концертах; - участь у виставках прикладного мистецтва, тижнях професійної майстерності , тощо. Досвід роботи з даною категорією учнів показує, що роботу як педагогів, майстрів виробничого навчання так і практичного психолога, соціального педагога необхідно будувати на врахуванні індивідуальних особливостей кожної дитини. Характер вад в розвитку підлітків дуже різнобічний, тому і спектр проблем, що виникають в ході навчання – досить широкий.

  21 серпня набрав чинності наказ МВС від 25.06.2020  №488, що вносить зміни до Інструкції з організації роботи підрозділів ювенальної превенції Національної поліції України з дітьми, що скоїли адміністративні або кримінальні правопорушення https://bit.ly/3kkbE6m. Зміни в Інструкції безпосередньо стосуються і тих здобувачів освіти, які вчинили булінг учасника освітнього процесу.
Дитина, яка вчинила булінг (цькування) учасника освітнього процесу, може братися на профілактичний облік ювенальної превенції* (пункт 2, підпункт 7, розділ 3 Інструкції https://bit.ly/2FMn5oi ). Підставою для цього є копія постанови суду про притягнення дитини, її батьків або осіб, що їх замінюють, до адміністративної відповідальності за статтею 173-4 (про відповідальність за цькування учасника освітнього процесу) Кодексу України про адміністративні правопорушення (пункт 3, підпункт 7, розділ 3 Інструкції https://bit.ly/2FMn5oi ).
Говорячи мовою офіційного документа, профілактичний облік дітей - це комплекс заходів із взяття на облік, наповнення та підтримання в актуальному стані баз даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, з даними дітей, із якими здійснюється профілактична робота (пункт 5, розділ 1 Інструкції).
Якщо є згадана вище копія постанови суду, поліцейський підрозділу ювенальної превенції у триденний строк виносить постанову про те, що дитина береться на профілактичний облік, та заводить обліково-профілактичну справу, яку затверджує начальник територіального (відокремленого) підрозділу ГУНП (пункт 4, розділ 3 Інструкції https://bit.ly/2FMn5oi ).
Під час профілактичної роботи з дітьми, взятими на облік через булінг, поліцейські ювенальної превенції:
✅проводять ознайомлювальні, попереджувальні та виховні бесіди з дитиною за місцем проживання, навчання або роботи не рідше одного разу на місяць;
✅проводять ознайомлювальні, попереджувальні бесіди з батьками дитини, її законними представниками, членами сім'ї, щоб усунути причини та умови, які спонукали дитину вчинити адміністративне правопорушення;
✅складають план заходів з індивідуальної профілактики на основі вивчення матеріалів характеристик та індивідуально-психологічних особливостей дитини;
✅відвідують дитину за місцем проживання, щоб з'ясувати умови проживання дитини, а також чинники, які можуть негативно на неї впливати й спонукати до вчинення адміністративних правопорушень;
✅вживають інші профілактичні заходи, передбачені законодавством України (пункт 1, розділу 3 Інструкції https://bit.ly/2FMn5oi).
Якщо після останнього факту вчинення булінгу дитина впродовж року більше не вчиняла булінг - вона знімається з профілактичного обліку (пункт 10, підпункт 9, розділ 3 Інструкції https://bit.ly/2FMn5oi).
Одними із завдань ювенальної превенції є попередження вчинення правопорушень неповнолітніми та негативних явищ у дитячому середовищі.


НЕБЕЗПЕКА КІБЕРЧЕЛЕНДЖІВ ДЛЯ ПІДЛІТКІВ

Як захистити?
✔️ Удосконалення знань і розуміння в області медіакомптенцій, інформаційно-комунікаційних компетенцій батьків, педагогів і вихователів — найкраща профілактика в боротьбі з різними феноменами кіберпростору;
✔️ Залежність від віртуального світу починається тоді, коли дитину не влаштовує реальність, тому батьки мають постійно приділяти увагу дитині не засуджуючи; забезпечити розвиток та зайнятість підлітка у гуртках, або хобі; говорити про реальні трагічні випадки та загрози, з якими можна стикнутися у інтернеті; звертати увагу на зміни поведінки, режиму сну та апетиту; розумно контролювати та встановлювати зрозумілі для дитини правила;
✔️ Соціальні мережі не завжди блокують контент, що закликає до небезпечних дій, адже челендж - величезна частина платформи, і не одразу розробники можуть помітити їх появу. Крім того, небезпечні тренди мають властивість мігрувати по різних платформах, або з’являтися із часовими проміжками. Однак, кожен користувач, помітивши контент, який може загрожувати життю та безпеці інших може звернутися до адміністрації сайту зі скаргою, і врятувати комусь життя.


Як діють злочинці з метою грумінгу < -------- ПЕРЕГЛЯНУТИ ФІЛЬМ

З розвитком інформаційно-комунікативних технологій наше життя стало значно зручнішим, а процеси формування, пошуку та обміну інформацією швидкими. Соціальні інтернет-додатки в наших гаджетах надають можливість легко отримувати послуги та розважатися, знайомитися з іншими та знаходити необхідних людей, працювати та навчатися тощо. Поряд з перевагами, слід констатувати появу тенденцій розширення ризиків і загроз впливу на соціально-психологічну безпеку та становлення особистості з боку віртуального інформаційного простору.
У соціальних мережах та платформах з`являється все більше небезпечних челенджів, а їх анонімність, безкарність, масштабність і швидкість лише сприяють розповсюдженню через величезну аудиторію в Інтернеті.
У таких викликах як «падіння в стрибку» (tripping jump challenge) або «проломити-череп-челендж» (skull-breaker challenge), масове отруєння капсулами для прання (tide pods challenge), «суїцидальний челендж Момо», «удушення \ непритомність \ втрата свідомості» (choking / fainting / pass-out challenge) й найостанніший – «випий 40 таблеток та....», в основному беруть участь, страждають та гинуть діти й підлітки. Про останній челендж стало відомо від 16 лютого, коли на Київщині загинула 13-річна дівчинка, її 12-річна подруга опинилася у лікарні, а на Чернігівщині отруїлися ще двоє школярок. На початку січня цього року загинуло вже троє підлітків з України через відновлену діяльність суїцидальної гри «Синій кит». Зафіксовані лише ці випадки, однак їх може бути значно більше.
У даному контексті, ми можемо розглядати такі челенджі як прояв буліциду, тобто загибель внаслідок кібербулінгу - інформаційного терору, що передбачає систематичні жорстокі дії з боку булера з метою нашкодити, порушити права жертви на безпечне здоров’я і життя, обмежити свободу волевиявлення тощо, використовуючи інформаційно-комунікативні засоби.
Чому саме підлітки?
Шкільний вік - це етап активного формування самооцінки, інтересів, моральних уявлень, соціальних установок й потреби в спілкуванні з однолітками. Підліток прагне отримати новий досвід та яскраві емоції, дізнатися, на що він здатний та усім продемонструвати свою винятковість, а соціальні мережі стають для нього платформою для отримання бажаного: якщо виконаєш челендж краще, яскравіше, крутіше інших, збереш більше переглядів, надихнеш аудиторію повторити, то тебе визнають. Однак, несформована психіка, соціальні невдачі, бажання втекти від реальних проблем, пандемічна ізоляція у сукупності з ненасильницьким постійним нав’язуванням популярних вірусних челенджів, знижує критичність підлітка до обраного ним тренду, і призводить до відповідних наслідків.


Булінг в навчальному



 закладі. Що робити?


ПРИКЛАДИ СИТУАЦІЙ

Ситуація 1

Протягом 5 років мою доньку та інших дітей класу тероризують кілька однокласників. Батьки неодноразово проводили збори, на яких писали заяви директорці з проханням розібратись. Директорка заяви приймала, а допомоги жодної. У нас все добре, говорила вона. Тільки за цей рік донька отримала два синці на обличчі та неодноразово чула погрози”.

Що було правильно: Відповідно до алгоритму, правильно було те, що батьки звернулися до директора, що була написана заява. Заклад освіти правильно зробив, що її зареєстрував.

Що було не правильно: жодних дій далі не вживалось.

Анна Овдієнко додає: Часто кажуть, що це була гра, одноразова ситуація, конфлікт, і його вже залагоджено.

З цього звернення ми бачимо, що говориться про кілька випадків нанесення шкоди, цькування. Тобто, є систематичність. Систематичність – важлива ознака булінгу, яка відрізняє булінг від одноразового конфлікту”.


Ситуація 2

Людина звернулась зі скаргою на урядову гарячу лінію за номером 1545 про булінг та мобінг у закладі: Обіцяли протягом 5 днів створити комісію для перевірки. Не припиняється систематичне цькування. Почалися перевірки педагогів, які підтримують жертву”.

Що було неправильно:

1. Комісію обіцяли створити протягом 5 днів, хоча вона має бути вже створена. Коли відбувається булінг, комісія скликається, а не створюється.

2. Комісія має бути скликана не протягом 5-ти, а протягом 3-х робочих днів.


Ситуація 3

На уроці учень А вдарив учня Б, унаслідок чого учень Б отримав закриту черепно-мозкову травму та струс головного мозку. Після цього учень Б намагався звернутися по допомогу до директорки, але та до дитини не вийшла. Потім учень Б піднімався сходами, де сталася друга сутичка. Учень Б самостійно звернувся до медичної сестри, яка зателефонувала батькам через те, що виявила симптоми струсу.

Батьки не мали змоги забрати учня й попросили викликати швидку допомогу. Директорка забороняла викликати швидку. Після заяви батьків про булінг було скликано комісію з розгляду випадків булінгу. За результатами засідання, було складено акт про нещасний випадок, де заперечували факти вчинення насильства. Учень А під час роботи комісії та після розгляду продовжував погрожувати учню Б та його сестрі”.

Що було неправильно:

1. Директорка не мала права не реагувати. Учень може звернутись навіть усно. Вона мала прийняти заяву та викликати швидку допомогу.

2. Учителька була свідком. Вона мала втрутитися й потім повідомити про випадок.

3. Ми не можемо це визнати булінгом або нещасним випадком. Комісія не є судом. Шкільна комісія мала залагодити ситуацію, розробити рекомендації. Усе це називається булінгом, проте законодавчо термін “булінг” та адміністративну відповідальність визначає лише суд”, – каже Анна Овдієнко.

Повноваження шкільної комісії – це дізнатись причини ситуації, визначити, що робити, моніторити ефективність вжитих дій.

ТРУДНОЩІ, ЯКІ МОЖУТЬ ВИНИКНУТИ

1. Оціночне ставлення до булера, жертви та свідків.

З одного боку, оцінки спрощують наше життя. Але з іншого – створюють фільтр, через який ми дивимось на ситуацію. У розгляді булінгу такий фільтр стає перешкодою для того, щоб об’єктивно сприймати інформацію.

Це збільшує можливість того, що будуть пропущені якісь деталі. Або ж можна своєю поведінкою поглибити ситуацію. Якщо булеру одразу висловити несхвалення поведінкою, спробувати його покарати, назвати булером та тиснути на нього, то імовірніше, цей ярлик буде на дитині й вона далі діятиме так. Краще чинити безоціночно і ставити уточнювальні запитання, щоб учні самі оцінювали свою поведінку”, – пояснює Анна Овдієнко.

2. Спокуса вершити правосуддя

Це про те, що педагогічні працівники виходять із більш владної позиції до учнів. Проте ви не суддя, щоби чітко сказати: ти – маєш рацію, ти – винний, тебе покарано, тебе заохочено. Ваше завдання – не дати оцінку, а створити безпечну платформу для висловлення, щоб учні могли самі оцінити свою поведінку”, – каже пані Анна.

3. Особливе (позитивне) ставлення до будь-якої зі сторін.    



               Алгоритм дій              у випадку булінга

розроблено згідно з наказом МОН від 28.12.2019 №1646 і рекомендацій, підготованих за участі освітнього омбудсмена.

ПЕРШІ КРОКИ

Крок 1. Необхідно повідомити директору навчального закладу про випадок булінгу або підозру щодо нього. Це можуть зробити всі учасники освітнього процесу: учні, батьки та педагоги.

Повідомлення мають прийматись усно або письмово, особисто або засобами електронної комунікації.

Чому це важливо проговорити для вчителів? Тому що часто ми схильні менше приділяти уваги саме усним повідомленням або повідомленням в груповому чаті. Проте всі ці повідомлення від батьків і учнів необхідно вважати саме заявою про булінг.

Радимо вертатися письмово і казати про це батькам та учням.

У такому випадку є чітка заява – задокументована, з датою, з реєстраційним номером. У випадку, якщо щось буде зроблено неправильно або дій не буде вжито, письмова заява буде доказом для звернення в інші інстанції.

Крок 2. Директор впродовж першої доби від отримання повідомлення має обов’язково повідомити про випадок:

  • поліції;

  • батькам учнів-учасників булінгу;

  • службі у справах дітей для того, щоби з’ясувати причини випадку булінгу та усунути їх, а також для соціального захисту дітей, які стали сторонами булінгу;

  • додатково – центру соціальної служби для сім’ї та молоді. Цей центр має оцінити потреби сторін булінгу, визначити методи соціальної роботи, визначити та потім надати соціальні послуги, забезпечити психологічну підтримку.

Важливо: Якщо трапився випадок, через який дитина потребує медичної допомоги, то директор обов’язково має викликати швидку.

Крок 3. Директор має скликати засідання комісії з розгляду випадку булінгу впродовж 3-х робочих днів із дня отримання заяви або повідомлення.

Комісія може розглядати заяву не більше 10-ти робочих днів із дня отримання заяви або повідомлення керівником закладу освіти.

КОМІСІЯ І ЗАСІДАННЯ

Комісія має бути затверджена на початку навчального року. Постійний склад:

  • голова (зазвичай це директор);

  • заступник директора з виховної роботи;

  • педагогічні працівники;

  • практичний психолог;

  • соціальний педагог;

  • представник служби у справах дітей;

  • представник центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Варіативний склад комісії: батьки, сторони булінгу та інші представники суб’єктів реагування (органи місцевого самоврядування, засновник закладу освіти або уповноважений ним орган та територіальні органи національної поліції).

Як відбувається засідання комісії:

1. Секретар має повідомити всім членам, заявнику та іншим зацікавленим особам про порядок денний засідання, дату, час і місце проведення, надати або надіслати необхідні матеріали. Це все має відбуватися не пізніше 18-ї години за день до засідання комісії. Тобто, якщо засідання заплановано на вівторок, то не пізніше, ніж о 18-й годині понеділка мають бути поінформовані всі члени комісії.

2. Щоби засідання вважалося правомірним, повинні бути ⅔ її членів. Рішення комісія ухвалює більшістю голосів через відкрите голосування. У випадку, якщо голоси розділилися навпіл, останнім голосом є голос директора, оскільки він є головою комісії.

3. Протягом засідання секретар комісії веде протокол. Є форма цього протоколу, згідно з додатком до наказу.

4. У протоколі зазначається, які рішення ухвалює комісія, визначено потреби сторін булінгу в соціальних та психолого-педагогічних послугах, перераховано їх. А також – які мають бути вжиті інші заходи для усунення причин булінгу, рекомендації для педпрацівників, батьків або інших законних представників неповнолітньої особи.

5. Керівник закладу освіти наказом має оформити протокол засідання комісії.

Діяльність комісії не закінчується на тому, щоби визначити, що робити. Після вжитих заходів вона має далі збиратися на заплановані засідання і моніторити ефективність заходів виховного впливу, визначати, чи треба їх коригувати.



Як не стати жертвою цькування та зберегти здоровий психологічний клімат у навчальному закладі


Образливі слова, ігнор, плітки, прискіпливість, небажання давати інформацію, надмірне завантаження роботою (у порівнянні з іншими працівниками), доручення завдань, які не відповідають рівню компетенції – з вами таке траплялося? З подібними діями у колективі, у тому числі і шкільному, можуть зіштовхнутися і молоді фахівці, і досвідчені професіонали.

Як не стати жертвою психологічного терору, як протистояти мобінгу та що має робити керівництво? Про це і поговоримо!

Мобінг – це колективний психологічний терор стосовно когось із працівників із боку його колег, підлеглих або начальства, що проводиться з метою примусити звільнитися з місця роботи.

Таке явище як мобінг існувало завжди, але в шкільних колективах найчастіше його прояви замовчуються та залишаються на рівні особистих драм. Зазвичай мобінг починається як невинна гра, але згодом напади на потенційну жертву стають систематичними та витонченими.

Агресивна поведінка учасників колективу може набувати таких проявів:

  • психологічних: бойкот, ігнорування прохань, припинення ділових контактів, провокування стресових ситуацій, ігнорування успіхів, сумніви у професійній компетентності, навантаження неприємними обов’язками тощо;

  • реальних: переплутані папери, видалені робочі файли, зіпсована техніка, не передана термінова інформація тощо.

У цій війні не буває переможців і переможених: жертва знесилена, ініціатори морально деградують, а школа, у якій таке сталося, зазнає значних моральних, а іноді і матеріальних, втрат.

Мобінг – загальний термін, який описує кілька варіантів психологічного цькування на робочому місці. Розрізняють вертикальний мобінг, коли колектив іде війною проти адміністрації, або ж коли керівник виживає певного працівника. А от горизонтальний мобінг передбачає цькування колективом одного з працівників. Також є сендвіч-мобінг – одночасне цькування і по вертикалі, і по горизонталі.

У залежності від своєї природи, мобінг може бути свідомим, якщо він обумовлений корисливими мотивами, або несвідомим, якщо людина не усвідомлює, що займається цькуванням, а її просто дратує хтось із колег. Мобінг може бути латентним і відкритим, індивідуальним і груповим. А ще хронічним чи самовідроджуваним – коли, виживши одного колегу, колектив береться за нову жертву. Буває, що цькувальників цікавить переважно процес, а не результат у вигляді звільнення людини.

ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД МОБІНГУ

У жодному разі не можна недооцінювати можливого негативного впливу мобінгу. Щоб не опинитися у такому становищі, скористайтеся наступними порадами:

  • із перших днів дізнайтеся про робочий розпорядок, традиції, неписані правила й закони;

  • не пропонуйте «революційні» нововведення, якщо не провели детальний аналіз ситуації;

  • будьте ввічливі і доброзичливі;

  • будьте обережні з критичними висловлюваннями;

  • уникайте можливості принизити іншу людину;

  • не підтримуйте та не розповсюджуйте чутки і плітки;

  • не дозволяйте принижувати себе;

  • вивчіть посадову інструкцію та функціональні обов’язки;

  • робіть свою роботу якісно, але без перегинів;

  • не демонструйте оточенню дружні стосунки з керівництвом, якщо вони є.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ МОБІНГУ

Але якщо ви відчуваєте, що опинилися у «глухому куті» та стали жертвою мобінгу, використайте наступні прийоми:

  1. Проаналізуйте ситуацію. Можливо, зауваження ваших колег і адміністрації школи небезпідставні. Може, ви ігноруєте традиції і негласні правила, поводите себе зухвало, хвалитеся, фліртуєте, безвідповідально ставитеся до своїх обов'язків. Усвідомте, що саме ви робите не так, а потім почніть робити правильно.

  2. Не піддавайтеся на провокацію. Виправдовування, сльози, образа, агресія – саме на цю реакцію очікують ваші кривдники. А коли нападники не отримають бажаного результату, можуть зрозуміти безперспективність своїх дій.

  3. Викрийте нападників. Скажіть їм, що ви прекрасно розумієте, чого вони намагаються досягти та якими методами, але вам смішно спостерігати за цим.

  4. Порозумійтеся з лідером моберів. З’ясуйте мотиви та причину виникнення конфлікту, спробуйте досягти хоча б часткового перемир'я.

  5. Використайте прийом «Психологічне айкідо». Спокійно реагуйте на критику, не відповідайте на образи, а погоджуйтеся з ними. Це змусить нападників розгубитися.

  6. Абстрагуйтеся. Це складно, але намагайтеся не звертати уваги на кривдників. Зберігайте спокій, будьте доброзичливі, уникайте істерик та відкритих противостоянь. Зосередьтеся на виконанні своїх професійних обов’язків, будьте пунктуальні. Не давайте себе ображати, але об’єктивно оцініть, чи вистачить у вас сил для того, або дати гідну відсіч емоційного терору.

  7. Зробіть висновок. Якщо не вдалося досягти компромісу, знайдіть інший колектив, де вас не цькуватимуть.

ЩО РОБИТИ КЕРІВНИЦТВУ

ДЛЯ ВРЯТУВАННЯ КОЛЕКТИВУ ВІД МОБІНГУ

Здорова атмосфера у педагогічному колективі – зона відповідальності директора. Тому саме він має подбати про те, аби мобінгу не існувало. Що саме варто зробити?

  1. Розробити справжню корпоративну культуру: встановити правила поведінки, відпрацювати норми та визначити цінності. Установити групові правила і норми, цінності, які б поважали індивідуальність та унікальність кожної людини, її компетентність та працелюбність.

  2. Залучити до процесу вдосконалення роботи центру всіх співробітників. Необхідно відпрацювати механізми донесення цілей і завдань колективу до кожного з працівників та передбачити можливість співробітників без проблем вносити свої пропозиції щодо вдосконалення роботи навчального закладу.

  3. Визначити зони відповідальності та стежити за дотриманням посадових інструкцій.

  4. Запровадити власні традиції, проводити цікаві заходи для працівників. Мова йдеться не про формальні заходи, які часто бувають нудним тягарем, а про справжні свята в невимушеній обстановці, в яких є місце неформальному спілкуванню.

  5. Тримати дистанцію та не зближуватися з кимось із підлеглих.

  6. Забезпечити прозору систему заохочень і покарань.

Звісно, якщо мобінг уже існує, директор має втрутитися. Тому важливо, аби вчителі розуміли, що вони завжди можуть прийти до керівника зі своїми проблемами, порадитися та отримати допомогу. Варто детально вивчити ситуацію, поспілкуватися не лише з жертвою та мобером, а й зі свідками, зробити висновки, знайти корені ситуації та спробувати вирішити її. Мобери мають знати, що на їхні дії відреагують, а жертва – що вона завжди може звернутися по допомогу.

Учительські фрази: неправильні і правильні

Учительські фрази: неправильні і правильні

А які фрази найчастіше використовуєте ви?

Ми щодня говоримо один одному фрази, над якими не замислюємось. Певні слова можуть задіти наші почуття або навпаки, надихнути.

У хаосі чи стресовій ситуації важко підшукати фрази, які б налаштували на позитивну роботу. Та ми підготували для вас кілька висловів, за допомогою яких можна вирішити чимало проблем: налаштувати учнів на активну роботу, підтримати їх, допомогти підготувати спільний проєкт, заспокоїтись і т.д. 

Замість:«Сидіть тихо»
Спробуйте: «Розмовляйте, будь ласка, тихіше»

У садочку і школі завжди гамірно, адже діти під час перерви намагаються виплеснути енергію. Іноді причиною шуму є розмови на підвищених тонах. Типові фрази вихователів і вчителів «Тихо», «Не шуміть», «Тихіше» – не завжди спрацьовують та мають зворотній ефект.

Щоб заспокоїти клас чи змусити учнів говорити тихіше, спробуйте такий метод: з дітьми дошкільного віку можна пограти у гру: «Покажіть мені, як виглядає сплячий котик» або «Хто з вас може стати найтихішою мишкою?».

Дітей старшого віку такі ігри не зацікавлять, тому ввічливо попрохайте їх розмовляти тихіше.

Замість: «Який хаос»
Спробуйте: «Схоже на те, що вам було весело. Як ми можемо швидко прибрати?»

Після чергового художнього чи наукового проєкту у класі лишився гармидер. Ця картина нагадує вам уривок з фільму про апокаліпсис? Не беріться відразу за сердечні каплі. Запропонуйте учням спільне прибирання приміщення, скажімо, під веселу музику. Під шалені «Бугі-вугі» прибиратиметься швидше.

Замість: «Вам потрібно…»
Спробуйте: «Спробуймо разом…»

Допоможіть учням зупинитись, подумати і зосередитись на тому, що їм потрібно зробити найперше. Нехай вони зрозуміють, що їм не потрібно вирішувати справи наодинці.

Замість: «Вам потрібна допомога?»
Спробуйте: «Я тут, щоб допомогти вам, якщо я потрібен/на»

Нагадування про те, що ви поряд з дітьми, посилює віру у власні сили. Вони відчувають вашу підтримку і готові зробити набагато більше завдань.

Замість: «Якщо у вас не виходить, показую, як це зробити...»
Спробуйте: «Я вірю, що ви можете це зробити»

Бути людиною, яка мотивує і надихає дітей, особливо, коли їм це дуже потрібно, може бути безцінним для них так і для вас.

Замість: «Я вчора пояснював/ла, як це робити»
Спробуйте: «Можливо, я можу показати вам інакший спосіб»

Хтось з учнів не зрозумів, як виконувати вправу, а ви вже бідкаєтесь, що вони вас не почули? Можливо, вони не зрозуміли ваших роз’яснень або стикнулись з іншими труднощами. Ніколи не пізно показати інший спосіб вирішення прикладу чи розв’язання завдання.

Використання такої фрази чи відкритого питання, допоможе краще зрозуміти один одного.  

Замість: «Мені вас розсадити?»
Спробуйте: «Вам потрібна перерва?»

Найкращі друзі чи подруги завжди намагаються сидіти разом, аби потеревенити на уроках. Якщо балачки не припиняються і школярі не реагують на зауваження, можливо, їм потрібна перерва.

Замість: «Поглянь, що ти наробив»
Спробуйте: «Як ми можемо це виправити?»

Вам з класом потрібно знайти вихід із певної ситуації чи рішення проблеми? Задавайте питання такого типу, щоб під час мозкового штурму діти придумували різні варіанти. Це збільшує шанси попрактикувати соціально-емоційні навички, а саме: звернення по допомогу, спільну роботу чи досягнення цілей.

Замість: «У вас є запитання?»
Спробуйте: «Які питання ви хочете мені задати?»

Чим більше діти запитують, тим краще вони починають працювати, навчатися і бути завзятими. 

Замість: «Заспокойся»
Спробуйте: «Дихай повільніше. Я тут, щоб допомогти»

Якщо хтось з ваших вихованців чи учнів плаче, підійдіть до нього, обійміть і заспокойте. Спробуйте разом виконати дихальні вправи. 

Шкільні страхи вчителів


      Звідки беруться наші фобії, що є причиною появи учительських страхів, і яким чином вони можуть вплинути на учнів.

Часто батьки стикаються з ситуацією, коли діти вигадують різноманітні приводи пропустити уроки.

А як часто самі вчителі не хочуть йти до школи? Чому так відбувається? Що їх відлякує? Як постійні побоювання і страхи відбиваються на їхній психіці? Як виникають вчительські фобії?

      Психологи кажуть, скільки людей - стільки і фобій. А ще кажуть, що кожна фобія – це закріплена реакція на стресову ситуацію.

      Фобія – це постійний, часто ірраціональний страх, виникнення якого пов’язане з певними подіями, ситуаціями або особами. Безпосередньою ознакою фобії є бажання уникнути будь-яких згадок про об’єкти чи дії, що викликають страх. Ознаками фобій є відчуття страху, прискорене серцебиття, посилене потовиділення, спазми в горлі, відчуття задухи, тремтіння у тілі або навіть розлади травлення. Цей страх – зазвичай тривалий та інтенсивний і, на перший погляд, не має логічного пояснення.

Що може стати причиною появи фобії? Хоча це питання наразі залишається до кінця не вирішеним, психологи виділяють низку чинників, які безпосередньо можуть впливати на формування наших страхів. Це спадковість, генетична схильність, виражена тривожність, яка може досягти акцентуації характеру, занижена самооцінка, надмірна критика з боку оточуючих, часті конфліктні ситуації, соціальна ізоляція, дитячі психологічні травми, паління, неконтрольований прийом седативних препаратів тощо.

Учительське життя наповнене стресами: нам здається, що неодмінно треба бути готовими до уроку, знати відповіді на усі запитання, вчасно виконати розпорядження адміністрації, заповнити документи, перевірити письмові роботи, спілкуватися з батьками учнів, мати здоровий і гарний вигляд, приділити увагу школярам, поговорити зі своїми рідними («ти ж мати/батько/бабуся/дідусь»), ознайомитися з новою літературою, вивчити нові методики, постійно підвищувати кваліфікацію, бути в курсі усіх подій… і, зрештою, просто поспати…

      Про що думає вчитель перед початком уроку? Чи все готово до уроку? Чи нічого не забуто? Чи правильно обрано методи, засоби, інструменти? А який у мене сьогодні вигляд? А чи ніде нічого не вибилося (розірвалося, забруднилося)? Щоб тільки Сашина мама не прийшла знову... Щоб тільки не запізнитися… Щоб тільки не помилитися…А раптом я помилюся, заповнюючи класний журнал? Забуду записати дату чи домашнє завдання? Поставлю оцінку не тій дитині? Неправильно розрахую бал? Адміністрація буде незадоволена невчасним заповненням документації, батьки – поставленою оцінкою, дитина переживатиме, а він/вона – хороший/хороша. А чи об’єктивно я оцінюю?

      Все це – плідний ґрунт для появи різноманітних фобій.

Буває так, що через перевтому або через те, що текст «трохи важко» написаний, нам складно зрозуміти його зміст. Більшість людей може впоратися з проблемою, прочитавши текст вдруге або втретє. Але є люди, яким здається, що вони втратили здатність розуміти текст. У такій ситуації вчителі отримують неабияку порцію стресу. Або акрібофобію – страх не зрозуміти зміст прочитаного тексту.

      Реттерофобія пов’язана з побоюваннями неправильно вимовити чи написати слово або фразу. Одразу згадується ситуація, коли вчителька чи вчитель неправильно пише слова або вимовляє прізвища, всі в класі сміються, за учнем закріплюється образливе прізвисько, педагог почуває себе винним…

      Хронофобія – страх перед плином часу. Часто вчителя, як і будь-яку іншу людину, супроводжує усвідомлення швидкоплинності часу, не залишає страх щось не встигнути: опрацювати матеріал на уроці, вчасно перевірити роботи, впоратися повноцінно з цілою низкою невідкладних завдань.

      Соціофобія пов’язана із страхом перед перебуванням у суспільстві. У вчителів вона може бути безпосередньо виражена у страху щось зробити через побоювання критики або осуду з боку інших – досвідченіших колег, представників адміністрації, батьків учнів або навіть самих школярів.

      Логофобія – патологічний страх виступати, говорити публічно або вимовляти певні слова. Людина боїться неправильно вимовити, затнутися, помилитися. Боїться стати посміховиськом, спровокувати глузування.

Постійний стрес, викликаний особливостями професії вчителя, може стати причиною появи фобії, яку досить часто широкий загал сприймає іронічно або навіть скептично. Це ергофобія – страх роботи. Мова йде не про той випадок, коли «просто не хочу йти на роботу», а про ситуацію, за якої виконання будь-якого виду роботи, застосування власних знань у професійній сфері, усвідомлення відповідальності за свої дії викликають патологічні страхи і категоричне небажання братися за роботу.

      Звісно, усі ці побоювання притаманні переважно молодим фахівцям, які щойно починають свою роботу. Вони не мають достатнього досвіду, сил і мудрості сприймати критику адміністрації і старших колег, не виробили власних методів роботи з батьками своїх учнів. А досвідчених вчителів це мало стосується. Але хіба не від настрою кожного залежить атмосфера в колективі? Хіба не «доброзичливі» колеги часто доводять до сліз учорашніх випускників вишів? Хіба не вимоги адміністрації щодо своєчасного заповнення цілих стосів паперів позбавляють сну? Хіба не спілкування з батьками «незвичайних» дітей змушують здригатися від звуку прочинених дверей або телефонного дзвінка?

      Знервовані, неврівноважені вчителі ніколи не зможуть ефективно працювати з дітьми. Пригнічена особистість не сприятиме розвитку і вдосконаленню іншої. Вчитель, який боїться своєї роботи, не зможе створити умов для повноцінного засвоєння матеріалу, формування компетентностей, накопичення знань і удосконалення умінь своїх учнів. Він може відштовхнути дітей від навчання, закріпити негативне ставлення до свого предмету або школи в цілому. І навіть сприяти формуванню таких страхів як:

  • гнозіофобія – страх знань;

  • геленологофобія – страх складної наукової термінології;

  • гіпомонстрескуїпедалофобія –страх перед довгими словами;

  • метрофобія – страх перед поезією у всіх її проявах;

  • арифмофобія – страх перед цифрами.

      Допомогти подолати будь-яку фобію може фахівець. І звернення до психолога часто дозволяє позбутися неприємних відчуттів і побоювань. Але дуже часто саме усвідомлення сутності того, що нас лякає, раціональне ставлення до подій, можливість відділити свій страх, подивитися на нього з боку дозволяють позбутися некомфортної ситуації. Посміятися над своїми страхами – це теж спосіб їх здолати.

      Кожна людина має право на помилку, так само як і на прояви власної індивідуальності. Доброзичлива атмосфера в колективі, повага з боку учнів і їхніх батьків, усвідомлення необхідності та важливості своєї праці – все це дозволяє уникнути умов, у яких розвиваються фобії.





78 ЗАНЯТЬ ДЛЯ ЗНЯТТЯ ТРИВОГИ


Ці завдання допомагають дорослим хоч трохи зняти тривогу від чергової «вірусної інформації». Всі завдання прості та веселі, повертають відчуття «контакту з собою». Можна вибирати будь-яке і виконувати - хоч по одному в день. Їх 78. Заряджені на зміцнення імунітету.


1. Визирнути в вікно. Знайти 5 ознак зими /весни, літа, осені/.

2. Підійти до дзеркала. Сказати - "О! Так це ж ...." (назвати своє ім'я)

3. Протягом дня закрити очі - розрізнити 4 різних звуки.

4. Обійняти (дитину, чоловіка / дружину, кота, співробітника))

5. Згадати про 5 людей, про яких навіть згадувати приємно.

6. Одному з цих людей сказати про це.

7. Згадати 5 причин, чому ви вибрали саме цю роботу.

8. Написати життєстверджуючий лист для сусідів. Прикріпити в ліфті.

9. Повільно випити чай / каву / какао.

10. Йти пішки (по сходах, по вулиці), вимовляючи на кожен крок - щастя, щастя, щастя (радість ...).

11. 2 години не заходити в соц. мережі).

12. Прочитати одну главу з книги.

13. Зробити 10 присідань (10 віджимань).

14. Намалювати ручкою на зап'ясті маленького синього котика.

15. Додати в їжу спецій (або згадати-знайти найприємніший аромат за день).

16. Запропонувати комусь зробити чай або каву.

17. Прибрати в квартирі.

18. Згадати те, що давно відкладав - почати робити.

19. Знайти фільм для вечірнього перегляду.

20. Згадати про 5 речей, яким вдячні в житті.

21. Чайною ложкою відбити по чашці ритм улюбленої пісні.

22. Покласти руку на грудну клітку, прислухатися до серця - на кожен стукіт сказати - ЛЮБ-ЛЮ.

23. Посміхнутися перехожому.

24. З'їсти щось з насиченим смаком.

25. Ідеально - танцювати 3-5 хвилин із заплющеними очима. Вказівним і середнім пальцем (як ногами) зобразити танець.

26. Знайти 5 червоних об'єктів на вулиці (машини, парасолі, капелюшки).

27. Покласти книгу на голову - утримати її на голові протягом 3 хвилин.

28. Щогодини робити перерви в роботі на 2-3 хвилини - дихати повітрям у вікна.

29. Вигадати для себе яскраву деталь одягу (яка не обов'язково є в полі зору оточуючих).

30. Мружитися, дивлячись на сонце.

31. Непомітно мявкнути.

32. Купити собі кишеньковий дитячий калейдоскоп і носити з собою в сумці.

33. Подбати про те, щоб виспатися.

34. Подивитися на небо. На що схожа хмара?

35. Подумати, чому б хотілося б присвятити цей день (якість, емоція ...) і часто промовляти про себе це слово і звертати увагу на цю якість (доброта, натхнення, радість, здоров'я, любов .....).

36. Намалювати котика, не відриваючи ручки від паперу - однією лінією.

37. Посміятися голосно, як Дід Мороз - "хо-хо-хо!"

38. Знайти 5 предметів на букву В.

39. Згадати будь-який віршик з дитинства.

40. Позіхнути, широко відкриваючи рот, "як крокодил".

41. Сидячи у ванній або при митті рук - Зробити фонтанчик з води.

42. Написати кілька слів на папері, зробити з неї літачок і кинути співробітникові на стіл (або дитині).

43. Закрити очі. Поставити на аркуші паперу врозкид, в різних частинах аркуша - 20 жирних крапок. Відкрити очі. З'єднати точки лініями. Придумати, на що схожа фігура).

44. Постояти декілька хвилин босоніж, уявляючи, що ви стоїте на траві.

45. Поплескати самого себе по плечу зі словами: "ай молодець!"

46. Йдучи по вулиці, змахнути широко руками, як крилами.

47. Доторкнутися до чогось зеленого.

48. "Написати" очима в повітрі своє ім'я.

49. Пити, голосно присьорбуючи (при цьому, кажучи про себе "тост" - за здоров'я, за радість, за весну, за Любов .....).

50. Сказати кому-небудь щиро - Дякую.

51. Пустити сонячного зайчика (за допомогою дзеркальця, годинника або скла мобільного телефону).

52. Поаплодувати комусь або собі при будь-якому успіху або знахідці.

53. Зробити собі ввечері масаж ніг.

54. Взяти трохи їжі з тарілки рукою, облизати пальці.

55. Перебігти дорогу чорній кішці (можна уявній).

56. "процокати" зубами ритм куплета пісні.

57. Написати собі записку на кілька днів наперед.

58. Застібати-розстібати гудзики, блискавки не провідною рукою (якщо правша - лівою. Якщо лівша - правою).

59. Зробити вдих - промовляючи про себе - я вдихаю силу (життя, здоров'я, радість).

60. Прочитати біографію відомої людини.

61. Привітатся з незнайомим перехожим.

62. Позбутися 5 непотрібних речей.

63. Побути 2 хвилини в тиші.

64. Зім'яти папір і закинути в кошик для сміття з яким-небудь гучним переможним вигуком.

65. По-чаклунські підсміюватися, кидаючи в суп овочі (в воду - макарони, пельмені, чай в заварник ...).

66. Взяти трубочку для коктейлів - поставити в склянку з рідиною. Дути в трубочку, пускаючи бульбашки ( "роблячи бульбашки").

67. Запитати у близької людини - про що вона мріє. (Якщо поруч нікого немає: Записати лівою рукою - для правшів - свою мрію).

68. Який аромат сьогоднішнього дня? (Аромат дощу, радості, надії, шкідливості дітей, тепла ...).

69. Купити маленьку коробку (мішечок) воскової крейди, раз в день малювати щось кольорове.

70. Понюхати мило перед миттям рук.

71. Збити руками подушку, уявляючи, що як в оповіді про Метелицю, збиваєте перину (в казковому зимовому світі в цей час йде сніг).

72. Сформулювати питання - відкрити книгу на будь-якій випадковій сторінці - прочитати "відповідь".

73. Порахувати, скільки кроків до (дерева, зупинки, кафе, офісу ....

74. Сказати комусь (або собі) щиро "я тебе люблю, як ... (100000000 зірок, як до місяця і назад .....)".

75. Перед сном побачити на вечірньому - нічному небі зірку.

76. Поставити собі питання: за що сьогодні я був/ла вдячний/а собі. Як про себе подбав/ла.

77. Сховатися під ковдрою з головою, сказавши - чік-чірік я в будиночку.

78. І найскладніше завдання. Не грати - кожну хвилину Жити!


ТЕХНІКИ САМОРЕГУЛЯЦІЇ ДЛЯ ПОДОЛАННЯ ТРИВОГИ


 «Дихання по квадрату»: на 1,2,3,4 вдихаємо повітря, на 1,2,3,4 затримуємо дихання, на 1,2,3,4 видихаємо і знову на 1,2,3,4 затримуємо дихання. Вдихаємо повітря через ніс, видихаємо - ротом. Якщо виконувати цю вправу кілька хвилин – хвилювання зменшується.


 Повторення коротких, простих тверджень дозволяє впоратись з емоційною напругою, знімає неспокій. Наприклад: зараз я відчуваю себе краще; я можу повністю розслабитися, а потім швидко зібратися.Можете придумати свої твердження. Головне – повторювати їх декілька разів в день (вголос або записувати).


 Коли нервуєте і дратуєтесь, а потрібно заспокоїтись – відшукуйте та назвіть:


 5 речей, синього кольору, які бачите;


 4 звуки, які чуєте;


 3 запахи, які відчуваєте;


 2 смаки, які відчуваєте;


1 річ, яку відчуваєте на дотик.


Це дасть команду мозку переключити увагу і зменшить хвилювання.

Також серед природних способів саморегуляції можуть бути: розслаблення м'язів, потягування, висловлювання похвали, сміх, посмішка, гумор.



ТОП-12 ІГОР ДЛЯ ЕМОЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ

Щодня і дорослі, й малюки переживають різноманітні емоції — як приємні, так і негативні. Тож дуже важливим завданням для батьків є навчити малюка розпізнавати емоції, виражати їх, розуміти емоції інших.
Запропоновані ігри стануть у пригоді дорослим, які мають на меті збагатити досвід емоційних переживань дитини. Граючись разом, ви зможете навчити дитину управляти своїми емоціями, адекватно реагувати на різноманітні емоційні ситуації, сформувати позитивний емоційний фон.
1. Зiпсований телефон
Це незвичайний варіант добре всім відомої гри. Проводити її слід із групою гравців. Цікаво буде грати, якщо учасниками будуть і діти, й дорослі. Ведучий пропонує всім гравцям сісти в коло й «заснути» (заплющити очі). Потім ведучий «будить» одного з гравців і показує йому за допомогою міміки якусь емоцію. Гравець має «розбудити» свого сусіда справа й передати йому без слів цю ж емоцію. І так до останнього учасника гри.
Ведучий і останній учасник порівнюють результати, показавши емоцію одночасно. Якщо емоція однакова — телефон виявився справним, а якщо різна — усі гравці із задоволенням посміються над результатом.
2. Мiмiчна гiмнастика
Гру можна проводити як з однією дитиною, так і з групою малюків. Дорослий пропонує дитині зобразити певну емоцію виразом обличчя. Називаючи емоцію, показує й розказує, який саме вираз має бути на обличчі.
Приклади:
• подив — підняти брови;
• презирство — стиснути губи, примружити очі;
• страх — розширити очі, відкрити рот;
• роздратування — зсунути брови, насупитися;
• байдужість — розслабити брови, підняти вгору очі;
• радість — розслабити чоло, широко посміхнутися, підморгнути.
3. Малювання
Для цієї гри знадобляться аркуші паперу, гуаш, склянка з водою та пензлик. Запропонуйте малюкові намалювати емоції, які він відчуває зараз. Малювати можна пензликом або пальцями. Потім попросіть малюка пояснити, що саме він намалював, чому обрав такі кольори. Таке ж завдання може виконати дорослий, а дитина нехай спробує визначити, яку саме емоцію він намалював.
4. Вiдгадай емоцiю
У цій грі можна використовувати схематичні малюнки обличчя, що виражає різні емоції, а можна обійтися і без них. Дорослий розкладає малюнки на столі зображенням вниз і пропонує дитині вибрати одну з карток. Завдання дитини — назвати емоцію, намальовану на картці, й зобразити її за допомогою міміки, пантоміми, голосових інтонацій. Якщо ви вирішили провести гру без малюнків-підказок, ведучий сам має зобразити якусь емоцію, а малюк — назвати її та відтворити.
5. Три обличчя
Це ускладнений варіант попередньої гри. Його можна запропонувати малюкові, коли він уже добре розрізняє й називає емоції. Дорослий показує малюкові три різні вирази обличчя поспіль. Малюк має назвати, які саме емоції намагався показати дорослий, і відтворити ці вирази обличчя.
6. Царiвна Несмiяна
Гру можна проводити як з однією дитиною, так і з групою малюків. Дорослий пропонує малюкові перетворитися на царівну Несміяну, а інші діти по черзі мають спробувати розсмішити царівну. Якщо ви граєте з однією дитиною, то самі спробуйте розвеселити царівну, а потім перетворіться на царівну Несміяну й запропонуйте малюкові розсмішити вас.
7. Луна
Ведучий вимовляє якусь відому малюкові фразу, коротенький віршик чи пісеньку з певною інтонацією (зображуючи злість, радість, сум тощо). Малюк має назвати емоцію, з якою було виконано уривок, і повторити його з тією ж інтонацією.
8. Усмiшка
Цю гру краще проводити з групою дітей або з дитиною та кількома дорослими. Ведучий пропонує всім гравцям стати або сісти так, щоб утворилося коло, а потім передати по колу свою найкращу усмішку. Ведучий усміхається першим і, повертаючись праворуч, передає свою усмішку сусідові. Гра триває, поки усмішка не пройде колом і не повернеться до ведучого.
9. Дзеркало
Якщо ви граєте з однією дитиною, виконуватимете роль дзеркала по черзі, якщо з групою дітей — один малюк виконує роль ведучого, решта — дзеркала. Ведучий має зобразити певну емоцію за допомогою міміки й рухів, а дзеркала — відтворити цю емоцію.
10. Протилежностi
Ведучий кидає дитині м’ячик і називає якийсь настрій або емоцію. Дитина повертає м’яч, називаючи при цьому протилежний настрій. Наприклад: веселий — сумний, добрий — злий.
11. Через скло
Поясніть малюкові, що треба уявити, ніби між вами скло, що не пропускає жодного звуку. Тепер спробуйте «сказати» йому що-небудь, користуючись тільки жестами та мімікою. Запропонуйте малюкові відгадати, що саме ви хочете йому повідомити. Коли дитина виконає завдання, поміняйтеся ролями. Нехай малюк спробує пояснити вам щось без слів.
Приклади:
• Подай мені парасольку.
• Не відчиняй нікому двері.
• Обережно, у чашці гарячий чай!


Поради педагогам


Модель Колба, перевернутый класс, танцы в зум 

и другие секреты идеального онлайн-урока

 В 2020 году оставаться в стороне от цифровых технологий нереально. И дело не только в пандемии: просто школьники комфортно чувствуют себя в диджитал-мире — и ждут от учителей, что те будут такими же прогрессивными. Вместе с руководителем направления «Педагогика» Мастерской управления «Сенеж» президентской платформы «Россия — страна возможностей», одним из организаторов Молодежного педагогического форума «Линейка» Анной Завалиной рассказываем, как «диджитализировать» образовательный процесс.

Что если в группе/классе есть отличники и отстающие?

Онлайн помогает уравнять детей, пожалуй, даже эффективнее, чем оффлайн. Когда уроки по большей части проходят в сети, удобно использовать методику «перевёрнутого класса». Она подразумевает освоение теории дома, выполнение практических заданий в классе и помогает выстроить индивидуальные образовательные траектории для каждого ученика, в зависимости от уровня его знаний и успеваемости. Те, кто опережает программу, получат дополнительные ссылки на материалы сверх курса, ссылки на сторонние платформы или мультимедийный контент. А тем, кому, наоборот, нужно повторить базу, подробнее объяснят уже пройденный материал. В итоге каждый ученик получит максимум пользы. А в классе весь полученный материал закрепят на практике.

А если дистанционно приходится объяснять совершенно новую тему?

Без паники! Даже новый материал получится освоить онлайн. В этом поможет техника Колба. И вот, в чем она состоит:

  • Обращение к личному опыту. Это как раз подходит в тех случаях, когда у детей нет опыта оффлайн-освоения конкретной темы: играйте на ассоциациях. «Вспомните, в каких ситуациях вы уже видели это?», — отличный пример наводящего вопроса по теме.

  • Рефлексия. Ученики категоризируют информацию и понимают, что это каким-то образом их касалось. Новый материал можно связать с уже усвоенным. Дети начинают размышлять: это относится к той подтеме, а это — к этой. Понимают, какие причинно-следственные связи есть между разными понятиями.

  • Концептуализация. Постепенно формула, которую мы изучаем, становится понятной. Ученики не просто зубрят слова, но вкладывают в них конкретный смысл.

  • В финале изученное закрепляется на практике.

  • А вот еще полезный совет: большие уроки стоит дробить на маленькие отрезки — в конце каждого такого отрезка нужно давать детям практические задания. Причём «маленькие» — это действительно небольшие, даже короткие фрагменты. Во время пандемии эксперты мастерской управления «Сенеж» выяснили, что подростки способны удерживать внимание недолго — всего 20 минут. Так что краткость теперь не только сестра таланта, но и главная союзница учителя.

    Как не потерять контроль над ситуацией?

    Главное здесь — быть гибкими и креативными. Тогда дети будут слушать вас — а не искать нужную информацию в Google. Или украдкой смотреть с телефона сериал, пока вы ведете урок. Избегайте рутины и старайтесь периодически придумывать новые форматы уроков — это помогает удержать интерес детей. И не думайте, что на дистанционке это невозможно!

    «Одна из главных проблем в Zoom — люди не понимают, кто должен говорить, даже если ставят реакцию поднятой руки, — приводит пример Анна Завалина. — И тут либо возникают длинные неловкие паузы, либо, наоборот, все начинают говорить одновременно. Эта непростая ситуация может стать для учителя возможностью выйти за рамки предложенного: можно вместе с учениками провести онлайн-версию мозгового штурма. Пусть дети сами подумают о том, как можно было бы определять очередность, предложат свои варианты — затем можно будет продолжить урок».

    Как вариант, можно ввести новый способ оценки знаний. Например, провести не обычную контрольную «на листочках», а интерактивный тест на платформе Kahoot. У платформы удобный интерфейс, и учителю не надо самостоятельно подсчитывать результаты — а значит, дети застрахованы от ошибок в подсчетах.

А как увлечь детей?

Удержать внимание учеников будет легче, если дать им понять, что именно они делают и зачем. Тут поможет геймификация, то есть привнесение в урок элементов игры и выстраивание увлекательного нарратива, который сделает урок целостным и понятным.

Можно провести параллель с компьютерными играми: в них мы почти всегда знаем, куда идти и какие кнопки нажимать, чтобы получить приз. Учителю тоже стоит создать понятные правила, которые помогут детям работать на уроке и взаимодействовать с ним самим и друг с другом. Помочь в этом могут самые разные цифровые инструменты.

Например, онлайн-курсы: «Мы по-разному воспринимаем информацию от разных людей, а потому можно показать ученикам незнакомые им форматы. Сторонний лектор с некой платформы для онлайн-курсов может стать частью того же геймифакционного процесса, ролевой моделью, — говорит Анна Завалина: — Можно придумать такой увлекательный нарратив: пусть ведущий курса станет секретным агентом, которого ученики встречают, скажем, изучая математику. Он может давать детям недостающую информацию, необходимую для перехода „на следующий уровень“ — то есть к следующему уроку».

Чтобы ещё больше вовлечь детей, учитель может использовать гаджеты, с которыми они неразлучны — смартфоны. В App Store или Google Play можно найти бесплатное приложение, связанное практически с любым школьным предметом. Попросите детей загрузить этот софт (главное, чтобы он был проверенный!) и с его помощью выполнить часть заданий.

И не забывайте: полученные знания можно и нужно интегрировать в реальную жизнь. Опираясь на материал недавно пройденного урока по математике, ребёнок может самостоятельно сформировать собственный финансовый план на следующий месяц. И это будет полезно, если он, например, транжира и любит тратить карманные деньги на безделушки из онлайн-магазинов.

Тем не менее, важно не превращать геймификацию в соревнование, которое может навредить школьникам, вместо того чтобы их замотивировать: «Тут нужно быть очень осторожным, потому что всегда есть желание сделать ставку на соревновательный эффект и вывести рейтинг тех, кто отстаёт, а тех, кто, наоборот, лучше всех, — предостерегает Анна Завалина. — Я бы не рекомендовала это делать, потому что, к сожалению, это может плохо сказаться на самооценке детей».

 Як уникнути батьківських нарікань на онлайн-навчання. 

Як учителю реагувати на скарги батьків щодо онлайн навчання — освітній блог | «Освіторія»

  1. Не вибачайтеся

Під час карантину вчитель може почуватися винним за те, що дає завдання дітям. Особливо розуміючи, що батьки також працюють з дому і зовсім не мають часу (та й не повинні) допомагати дитині із домашніми вправами. Такі почуття є зрозумілими і нормальними. Ви можете помітити, що в комунікації з батьками повсякчас перепрошуєте: «Я розумію, що це складний для усіх час», «Уявляю, які ви зараз зайняті», «Перепрошую, що додаю клопотів» тощо. Це досить типова поведінка співчутливого вчителя. Але раджу не домішувати такі сентименти в роботу, яку ви очікуєте отримати від ваших учнів. Адже такий підхід ніби запрошує батьків до обговорення обсягу завдань, які ви задаєте учням. А це може призвести до багатьох непорозумінь, так наче ви покладаєте на батьків обов’язок допомагати дітям із завданнями.

2. Не виходьте за рамки професійного спілкування

Будь-які прояви зайвої фамільярності у вашій комунікації з батьками можуть підривати ваш авторитет. Вчителі, які стали друзями для батьків своїх учнів, зараз потерпають найбільше: вони часто отримують від батьків прохання про додаткові роз’яснення, послуги і трішки більше уваги їхній дитині. Вчителі, зі свого боку, даючи завдання, думають не про те, що буде краще для дитини, а про те, як на цю вправу відреагують батьки. Така ситуація значно знецінює роботу педагога-професіонала, особливо в умовах пандемії. Найменше, що нам зараз потрібно, це учні, які відставатимуть на місяці через те, що ми побоялися бути сильними лідерами. Із цього важкого випробування діти мають вийти з усвідомленням мети свого навчання. Коли батьки сприймають вас як експерта і фахівця своєї справи, вони не піддаватимуть сумніву ваші методи і довірятимуть вам, адже будуть певні: ви знаєте, що краще для їхніх дітей.

3. Висловлюйтесь просто і чітко

Отже, затямте: це ви, вчитель, даєте завдання учням — не батьки, не самі діти і навіть не адміністрація школи, а саме ви. Тому будьте готові відстоювати своє рішення. І пам’ятайте: що простішими і зрозумілішими будуть ваші інструкції до виконання завдання, то менше приводів для критики ви залишаєте батькам. Намагайтеся не залишати простору для інтерпретацій чи різночитань: висловлюйте свої очікування щодо завдання чітко, прямо і у зрозумілих термінах. Акцентуйте увагу учнів на етапах виконання завдання і зрозуміло описуйте, що саме вони мають зробити. Чіткі інструкції під час онлайн-навчання важливі як ніколи.

Якщо після опису завдання ви отримуєте листи із запитами роз’яснень, можете копіювати уривки ваших інструкцій до цієї вправи або спрямовувати учнів ще раз перечитати завдання. Даючи прості й детальні інструкції до завдань, ви спонукаєте учнів до активного читання і розуміння, передаєте їм відповідальність за навчання і виконання вправи. Ви не є і не можете бути персональним тьютором для кожного учня, але ваша чіткість, прямота та впевненість у всіх ваших інструкціях дають дітям відчуття, що вчитель їм насправді не потрібен.

4. Не сприймайте критику особисто

Якщо ви все ж отримуєте нарікання чи критику, що виходить за межі прийнятного, пам’ятайте, що ми всі зараз перебуваємо під тиском. Цілком зрозуміло, що посеред фрустрації через те, що не можуть змусити дитину сісти і працювати, батьки схильні перекладати провину на вас.

Не сприймайте це особисто. Займіть позицію «над»: слухайте, дихайте і будьте терплячим і добрим. Але не встрявайте в суперечку. Коли вислухали нарікання, з’ясуйте можливі непорозуміння, поясніть усі «чому» вашого рішення чи завдання і закінчіть цю тему.

Не вдавайтеся до перемовин чи зміни правил. Ви вчитель і ви навчаєте. Батьки можуть бути засмучені чи незадоволені зараз, але в довгостроковій перспективі вони поважатимуть вас.

 5. Міцно тримайтесь за факти

У спілкуванні з батьками про поведінку дітей, брак мотивації чи зусиль, низькі бали чи інші скарги тримайтеся за факти: не давайте порад, поки вас про це не просять, і не виправдовуйтесь. Говоріть прямо і відкрито. Дайте всю інформацію, якої потребують батьки з цього приводу, і ввічливо закінчить розмову. Батьки дуже цінують такий підхід, вони будуть готові підтримувати вас у майбутньому, і це дуже полегшить ваше вчительське життя.

6. Будьте професіоналом

Я написав цей матеріал у відповідь на гнівні скарги від батьків, які чують сотні вчителів після переходу навчання в онлайн. Що ж, можливо, вам і не вдасться цілком позбутися таких ситуацій. Але якщо ви «перевстановите» свій професіоналізм і авторитет зараз, такі прикрі епізоди траплятимуться дедалі рідше в майбутньому.

Ви повинні бути впевнені в кожному своєму уроці, який проводите, у всіх своїх інтеракціях з учнями і мати непохитну віру в те, що діти здатні впоратися із завданнями, які ви дали. Ця впевненість і віра мають бути наскрізними у вашій роботі. Бути професіоналом під час кожного свого уроку — це те, що повернеться до вас стократ: батьки знатимуть, що ви приймаєте найкращі рішення задля успішного навчання їхніх дітей. Вони мають бути певні, що ви тримаєте все під контролем.

Якщо ж станеться так, що вони бачитимуть у вас «доброго знайомого» або ваша неорганізованість видасть хоча б натяк на некомпетентність, вас просто накриє хвиля гнівних скарг від незадоволених батьків.

Ви відповідаєте за урок — чи то у класі, чи дистанційно. І ви маєте демонструвати свою відповідальність за навчальний процес із професіоналізмом, внутрішньою силою та правдою.


 Чому Zoom виснажує і що з цим робити?  Тисніть тут


Поради, які допоможуть пережити дні вимушеного карантину.

Ми постійно говоримо про те, як розказати дітям про коронавірус та пояснити їм серйозність ситуації, як та чим зайняти дітей під час карантину, як організувати дистанційне навчання... Але чи завжди встигаємо подумати про себе? Погодьтеся, зараз усі ми опинилися у непростій ситуації, яка потребує витримки, душевних сил та розуміння. Карантин виявився довшим, ніж ми очікували, але не варто налаштовуватися на негатив. Що робити та як захистити себе?

1. Подбати про інформаційну гігієну

Інтернет дає нам дуже багато інформації, але чи завжди вона правдива? Така пекуча тема як коронавірус очікувано стала причиною появи сотень фейків, які активно розлетілися фейсбуком. На жаль, багато хто їм вірить, як результат – люди панікують. А до чого призводить паніка? До пустих полиць у магазині, сварок із рідними та колегами, зайвих нервувань та депресій. 

То ж що робити? Довіряти лише перевіреним джерелам, а ще краще – науковим. Не розповсюджуйте неперевірену інформацію, адже може виявитися, що ви підтримуєте фейки. А це не просто погано, це ще й шкодить вашій репутації як педагога! І ще неодмінно дозуйте інформацію. Не варто цілодобово сидіти у фейсбуці та перечитувати геть усі новини. Офіційної статистики чи коментарів від уповноважених осіб цілком достатньо. До речі, розібратися з новинами та зрозуміти, де ж фейк, а де правда, цілком реально. Передивіться виступ Альони Романюк на нашій інтернет-конференції «Безпека в інтернеті», ви знайдете багато цікавинок:

2. Працювати

Мабуть, ви чули від знайомих та друзів, що вони вже втомилися від карантину та просто не знають куди себе подіти? І це тільки другий тиждень! Справді, карантин аж ніяк не відпустка, і якщо людина зараз вимушено не працює, то така реакція є цілком нормальною. Тож радіймо дистанційному навчанню! Так, той факт, що вчитель має організувати дистанційну взаємодію з учнями та колегами, навчитися працювати з новими інтернет-ресурсами та займатися самоосвітою є величезним позитивом! Педагоги зайняті, а отже їм ніколи сумувати, піддаватися паніці та впадати у депресію.

3. Проводити час із родиною

Звісно, їхати до родичів у сусіднє місто не варто. Але ж ми все одно лишаємося зі своєю родиною і з дітьми. Звісно, коли працюєш дистанційно, необхідно організувати час таким чином, щоб встигнути і поспілкуватися, і зробити все, що запланував. Утім, педагогам не звикати до таких ситуацій, чи не так? А ті люди, які щоденно справляються із цілим класом, точно впораються і зі своїми дітьми! Можна, наприклад, створити перелік справ, які має зробити дитина, дібрати кілька цікавих ігор тощо. А вже ввечері вся родина зможе поспілкуватися.

4. Почати стежити за своїм здоров'ям

Наприклад, правильно харчуватися. Виключте з раціону шкідливі продукти, наприклад, солодке, ковбаси та соуси. Вживайте більше овочів та фруктів, не нехтуйте вітамінними комплексами. Так, вони не врятують від коронавірусу (хоча і такі «новини» траплялися), але однозначно покращать самопочуття та настрій. А коли вчитель у доброму гуморі, то й учні засвоюють знання краще!

А ще почніть займатися спортом. Просто вдома. Навіть звичайна зарядка покращить настрій, а якщо знайти на ютубі відео зі вправами від професійних тренерів – взагалі чудово! Зрештою, зумбою можна займатися і у квартирі. А от недостатня активність під час карантину здатна погіршити наше самопочуття: як фізичне, так і психологічне, а це призведе до зниження імунітету. 

5. Медитувати або концентруватися на чомусь приємному

Негативу зараз не просто багато, а надзвичайно багато. Тож варто відгороджуватися від нього самому та вчити учнів, особливо це стосується одинадцятикласників, які і так переживали через ЗНО, а теперь ще переживають через ЗНО під час карантину. А вчителі переймаються тим, як у таких умовах встигнути підготувати учнів до зовнішнього незалежного оцінювання. Тож заспокйтеся!

Просто сядьте зручно, заплющіть очі та уявіть щось приємне. Те, що подобається особисто вам. Квіти, струмок, аромат парфумів, ліс, улюблене місце на природі тощо. Дозвольте собі відчути насолоду від споглядання улюблених речей, глибоко вдихніть та з посмішкою йдіть далі! 

І пам'ятайте: карантин завершиться і життя поступово повернеться до нормального ритму. Тож будьмо готові до позитивних новин!

Від дискримінації в освіті до протидії булінгу


Проблема булінгу та дискримінації у шкільному середовищі залишається актуальною попри те, що про неї постійно говорять. Але школа має бути безпечним простором для всіх учасників освітнього процесу. Тож цькуванню тут не місце!
Чи пов'язано підвищення кваліфікації учителя зі створенням безпечного та інклюзивного освітнього середовища? Так, безпосередньо! Про це йдеться у пункті 15 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників й у відповідній законодавчій базі.
Однією з причин розповсюдження булінгу та дискримінації у школах, на думку експертів, є недостатня обізнаність з боку дорослих, зокрема освітянської спільноти. Але якщо ми не розуміємо цих явищ самі, то як навчимо дітей? Тож давайте розбиратися!
Дискримінація та булінг: чи є різниця
Булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей стосовно іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.
Дискримінація – будь-яка відмінність, виключення, обмеження або перевага, що заперечує або зменшує рівне здійснення прав. Поняття охоплює виключення або обмеження можливостей для членів певної групи відносно можливостей інших груп.
Дискримінація та булінг дуже часто ходять разом і жертвою може стати будь-хто. Але, звісно, є найбільш вразливі категорії.
Хто може бути жертвою булінгу:
📌 діти з особливими освітніми потребами;
📌 діти, які не можуть захистити себе, фізично слабші за своїх однолітків;
📌 невпевнені у собі діти, замкнуті, мовчазні;
📌 діти, які уникають певних місць у школі (наприклад, на перерві сидять у класі);
📌 діти, які часто не мають жодного близького друга, краще спілкуються з дорослими ніж з однолітками;
📌 діти, які відрізняються від інших будь-чим.
Насправді булінг – це один із проявів дискримінації. Утім, ці явища можуть існувати й окремо. Булінг – це найпоширеніший прояв дискримінації.
У знущання багато облич, але основні:
✏️ словесне знущання;
✏️ фізичне знущання;
✏️ соціальне виключення чи ізоляція;
✏️ брехня та неправдиві чутки;
✏️ вилучення або пошкодження грошей чи інших речей;
✏️ расові знущання;
✏️ сексуальні знущання;
✏️ кібер-знущання.
І за булінг, і за дискримінацію передбачена відповідальність. Ви маєте це чітко розуміти та попереджувати дітей і батьків. Закони України «Про запобігання та протидію дискримінації», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» чітко визначає межі допустимого і ми зобов’язані звертати на це увагу.
Вправи та поради для протидії булінгу
Є різні стратегії дій учителя, який бачить булінг. Але одне відомо точно: не можна залишатися осторонь. Явище не зникне саме по собі. Краще працювати на випередження.
Встановіть суворі правила, створіть разом із дітьми статут для протидії цькуванню. Учні мають знати, що порушення правил призведе до негативних наслідків. Проводьте тематичні виховні години Також варто з перших класів організувати та регулярно використовувати скриньку довіри.
До вашої уваги вправа для дорослих (вчителів і батьків), яка допоможе розібратися у явищах цькування. Її можна провести на педраді або на батьківських зборах.
Айсберг
Почнемо з вправи, яка допоможе нам навчитися розуміти сутність проблеми: що насправді сталося, чому виник булінг. Так буде простіше вирішити проблему.
Намалюйте на великому аркуші айсберг так, щоб співвідношення надводної та підводної частини становило від 1 до 9. Попросіть присутніх за допомогою мозкового штурму назвати головні характеристики айсберга і запишіть їх під малюнком (крижаний, холодний, небезпечний, великий, невідомий, більша частина схована під водою тощо). Запитайте у групи:
Чи можна порівняти айсберг із конфліктом?
Для цього проаналізуйте разом із групою всі записані ознаки айсберга. Наприклад, можна сказати: «Конфлікт, як і айсберг, крижаний, небезпечний, невідомий, більша його частина схована...»
Яка з ознак найбільш притаманна айсбергу? Варто звернути увагу на те, що більша частина айсберга прихована під водою, і саме це робить його дуже небезпечним.
Чи має це відношення до конфлікту?
Як можна уникнути небезпеки від зіткнення з підводною частиною айсберга?
Відповіді на останнє питання зобразіть на малюнку схематично червоним фломастером. Наприклад, пропозицію «обійти» можна зобразити у вигляді кривої зі стрілкою на кінці, «розтопити» – у вигляді сонечка зверху, «підірвати» – перекреслити айсберг тощо.
Обговоріть ефективність і ризики кожної пропозиції. Для цього запитайте, які ризики можуть виникнути під час використання кожного із запропонованих засобів – обійти, розтопити, підірвати тощо?
Прикладами відповідей можуть бути такі:
при обході ми можемо наштовхнутися на підводну частину айсберга, оскільки не бачимо її;
якщо крига почне танути, то підніметься рівень світового океану й затопить більшість островів та прибережну частину материків;
під час вибуху уламки, що розлітаються, можуть поранити людей тощо.
❓Запитайте:
Що можна зробити, щоб уникнути цих ризиків?
Важливо всій групі підійти до висновку, що, перш за все, необхідно вивчити айсберг. Отримавши таку відповідь, ви можете записати її на великому аркуші паперу справа від характеристик айсберга, а під ним відповіді на запитання:
Які параметри айсберга можна вивчити?
Відповіді доцільно об’єднати у дві групи: статичні характеристики (розмір, вага тощо) та динамічні характеристики (швидкість і напрямок руху, температура всередині та зовні тощо). Після цього можна повернутися до конфлікту і повторити шлях, уже говорячи про конфлікт:
Які небезпеки можуть виникнути, якщо ми почнемо вирішувати конфлікт без його вивчення?
Що важливо вивчати в конфлікті?
Які аналогії можна провести між статичними та динамічними характеристиками айсберга і конфлікту?
Попросіть знайти асоціації з конкретними ситуаціями, що виникають у школі. Можна поговорити про те, що інколи люди намагаються «прив`язати» айсберг і «тягти» його за собою. І тому, наприклад, шкільний конфлікт триває всі 10 років навчання.
Підбиваючи підсумки, запитайте:
Для чого ми розглядали айсберг?
Як ці знання можуть допомогти нам у трансформації конфліктів?
Постав себе на місце іншого
Нам подобається, коли нас люблять, поводяться з нами чемно, звертаються до нас на ім’я. А які відчуття у вас виникають, коли вас або когось з вашого оточення обзивають, принижують?
Чи спостерігали ви таку ситуацію, коли в дитячому колективі «обирається» дитина, яка відрізняється від інших зовнішнім виглядом, поведінкою і цю дитину постійно зневажають та застосовують до нього/неї прізвиська, штовхають, чіпляються, псують особисті речі та інше?
Які відчуття у вас викликає така ситуація?
Як, на вашу думку, себе почуває така дитина?
Це і є булінг. Наслідки булінгу можуть бути різноманітні. Їх жертви зазнають чимало страждань. Це і заниження самооцінки, поганий сон та апетит, тривожність, вживання алкоголю, паління, думки про самогубство та інші.

Захистимо учнів: що робити, якщо дітям загрожує онлайн-небезпека


Подорож в онлайн-світ має бути безпечною! Утім, лише 29% дітей почуваються спокійно в онлайні. І ми маємо щось із цим робити.

На щастя, майже половина українських учнів (43,5%) довіряє своїм викладачам, діти готові прийти та поділитися з ними своїми переживаннями та негараздами, зокрема про небезпеки в онлайн-просторі. Тож як ми можемо допомогти учням та вберегти їх від розповсюджених онлайн-ризиків?

Попереджений – значить озброєний. Тож маємо знати більше про причини та наслідки небезпечних дій.

  1. Секстинг – це обмін власними фото, відео та текстовими матеріалами інтимного характеру за допомогою мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних мереж.
    Причинами популярності цього явища є доступність гаджетів, брак знань щодо можливих наслідків віртуальних стосунків, особливості підліткового віку та брак уваги.
    Наслідки такої поведінки можуть бути дуже небезпечними, хоча діти не замислюються над тим, яким буде результат спілкування. Навіть якщо фото не були опубліковані, дитина постійно перебуває у пригніченому стані: переживає, що її приватні світлини побачать сторонні люди, що вона стане об'єктом знущань серед однолітків.

  2. Сексторшен – шантаж публікацією сексуального контенту (зображень, відео, навіть чуток) для залякування, примусу та здирництва.
    Наслідки сексторшену неприємно вражають. Згідно з дослідженнями, один із трьох постраждалих від сексторшену, наносили собі шкоду та вчиняли спроби самогубства через отриману психологічну травму. Наслідки цього явища мають однаковий вплив на дівчат і хлопців будь-якого віку. Більшість тих, хто зіштовхнувся з сексторшеном повідомляють про відчуття самотності, високої тривоги та депресивні думки.

  3. Онлайн-грумінг – побудова дорослим або групою дорослих осіб довірливих стосунків з дитиною (підлітком) з метою сексуального насильства онлайн чи у реальному житті.
    Причинами онлайн-грумінгу можуть стати труднощі у спілкуванні з однолітками, низька самооцінка, обмежена обізнаність щодо ризиків в інтернеті, відсутність контролю за часом з боку дорослих.
    Потрапивши в таку складну ситуацію, діти відчувають самотність, відчай та безвихідь, тому погоджуються на всі умови кривдників. Часто у жертви виникає відчуття провини за те, що трапилося. Дитина може думати, що вона на це заслуговує.

АЛГОРИТМ ДІЙ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ, КОЛИ ДИТИНІ ЗАГРОЖУЄ ОНЛАЙН-НЕБЕЗПЕКА

Коли йдеться про правопорушення, ми стикаємося з такими проявами:

  • дискримінаційні висловлювання або заклик до такої поведінки;

  • приватна інформація: незаконне зберігання, поширення тощо;

  • вимагання;

  • шахрайство;

  • сексуальні домагання, розбещення;

  • демонстрація/поширення порнографічної продукції;

  • вироблення або поширення дитячої порнографії;

  • булінг із використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Як має поводитися вчитель, виявивши правопорушення?

Насамперед слід підтримати дитину, уважно вислухати та спокійно поговорити. Після цього продумуємо алгоритм дій, обговорюємо кожний етап із дитиною та її батьками. Усім має бути зрозуміло, що відбувається, для чого це потрібно. Дуже важливо виконати такі дії:

  1. Зберегти докази, наприклад, скріншот матеріалів та повідомлень. Вони знадобляться для звернення до адміністрації онлайн-ресурсу (з проханням видалити фото) та до правоохоронних органів.

  2. Видалити контент у повідомленнях, на пристроях учнів, зі спільних груп чи діалогів, із платформ чи сайту.

  3. Звернутися до правоохоронних органів. Є декілька шляхів взаємодії: написати електронного листа, піти у відділок поряд із домом, або ж звернутися до кіберполіції через їхній сайт.

  4. Отримати психологічну підтримку. Дитині може допомогти шкільний психолог, приватний психолог чи гаряча лінія Ла Страда.

Протягом усього навчального процесу педагогічний працівник має контролювати ситуацію – спостерігати за психологічним станом потерпілого учня та психологічним кліматом у класі.

ДІЇ ВЧИТЕЛЯ, ЯКЩО ПРАВОПОРУШЕННЯ НЕ ВИЯВЛЕНО

На жаль, деякі небезпечні вчинки не є правопорушеннями, але вони впливають на спокій та здоров'я учня. Психологічний тиск може бути небезпечнішим за фізичний. Тож будьте уважними. До таких проявів належать:

  • доведення до самогубства без застосування примусу;

  • кібербулінг (не між учасниками освітнього процесу);

  • секстинг;

  • реклама, контент для дорослих;

  • спам, нав’язливі повідомлення;

  • неправдива інформація.

У таких випадках учитель також має вислухати та підтримати школяра. Якщо кривдник теж учень, можна поговорити і з ним також. Запропонуйте потерпілому учню домовитися з іншою людиною, аби він/вона припинили свої образливі дії. Часто близькі, друзі чи просто знайомі діти можуть нашкодити ніби жартома, вони не хочуть реально скривдити людину. У такому випадку відвертої розмови буде достатньо.

Якщо ж кривдник продовжує свої дії, потрібно:

  1. Рекомендувати дитині завершити спілкування.

  2. Зробити скріншоти переписки та зберегти як докази.

  3. Звернутися до мережі/платформи, де відбулося порушення, а також самостійно заблокувати контент/користувача.

  4. Надати психологічну допомогу, психосоціальну підтримку для попередження наслідків.

Емоційне вигорання 


Поліпшуємо самооцінку. Як допомогти учням стати впевненішими в собі.
Кожному вчителеві чудово відомо: впевнені в собі діти зазвичай навчаються краще. Власне, це стосується кожного: що впевненіше ви почувається, то краще вам усе вдається, яке б завдання перед вами не постало. Коли дитина почувається здібною та впевненою в собі — це додає їй мотивації та допомагає досягти всього, на що вона насправді здатна.
Таким є одне з головних завдань педагогів та батьків: закладати в учнівські голови думку: «Я все зможу!», налаштовувати учнів на успіх та хвалити якомога частіше. І зараз ми поговоримо про те, як формувати та підтримувати позитивну самооцінку школярів.

ЧОМУ САМООЦІНКА ТАКА ВАЖЛИВА?

Гарна самооцінка потрібна дітям із багатьох причин, адже вона впливає майже на кожен аспект їхнього життя. Вона поліпшує не лише оцінки, але й соціальні навички та здатність налагоджувати тривалі стосунки, сповнені взаємної поваги та підтримки.
Діти, які високо цінують себе, здатні успішніше виправляти власні помилки, упоратися з розчаруванням та невдачами, виконувати складні завдання та ставити мету. Самооцінка — це життєва необхідність, яку дитині можуть легко подарувати (але так само легко можуть і відібрати) вчителі та батьки.

САМООЦІНКА ТА ПРАГНЕННЯ ДО ЗРОСТАННЯ

Відгуки, які отримують діти про свою роботу, відіграють ключову роль у становленні їхньої самооцінки, особливо відгуки від авторитетних наставників. Непродуктивна та надмірна критика може виявитись дуже шкідливою для учнів, погіршити їхнє ставлення до себе. А от позитивні та продуктивні відгуки мають зворотний ефект. Те, що діти чують про себе та свої здібності, впливає на їхнє почуття власної цінності.
Керрол Двек, поборниця прагнення до постійного зростання, запевняє, що відгуки, які отримують діти, мають стосуватися певної мети, а не особистості. Вона стверджує, що така похвала є ефективнішою і, зрештою, більш імовірно прищепить учням переконання, що люди можуть рости, вдосконалюватися та розвиватися завдяки власним зусиллям (на відміну від думки, що люди народжуються з певними рисами та здібностями, які неможливо суттєво поглибити чи змінити).

ДОБИРАЙМО СЛОВА

Не оцінюйте дітей у своїх відгуках. Висловлювання на кшталт «Я пишаюся тобою!» чи «В математиці ти справжній молодець!» не є корисними і, до того ж, можуть призвести до того, що діти у власному ставленні до себе покладатимуться лише на похвалу інших людей. Натомість відзначайте певні досягнення та звертайте увагу на конкретні зусилля чи підходи до виконання завдань. Такі відгуки будуть корисними та мотивуватимуть дітей. Намагайтеся взагалі не зачіпати особистості (ані свою, ані учня!) у власних відгуках, і коментуйте лише виконану роботу, особливо поліпшення та прогрес. Ось кілька прикладів.
  • «Я помітив, що ти ділиш свої записи на абзаци — це чудова ідея».
  • «Я можу відзначити, що ти припускаєшся менше помилок у розрахунках, коли не поспішаєш».
  • «У тебе помітно поліпшився почерк, я знаю, що ти багато над цим працював».
  • «Я помітив, що ти не зневірювався, коли помилився, а доопрацював завдання та виправив помилку. Саме так діють хороші письменники/математики/вчені/тощо».
Таким чином, зосереджуючись у своїх відгуках на меті, що стоїть перед учнем, ви поліпшуєте самооцінку дитини та мотивуєте її навчатися.

ПОРАДИ ДЛЯ ПОЛІПШЕННЯ САМООЦІНКИ

Здорова самооцінка знадобиться дітям на уроках, але без підтримки дорослих вони не зможуть скласти позитивну думку про самих себе. Ось як учителі та батьки можуть сприяти формуванню та підтриманню високої самооцінки в учнів.
  • Зосереджуватися на позитиві.
  • Надавати лише конструктивну критику.
  • Заохочувати дітей знаходити в собі те, що їм самим подобається.
  • Встановлювати реалістичні очікування.
  • Навчати учнів учитися на своїх помилках.

ОРІЄНТАЦІЯ НА ПОЗИТИВ

Вам доводилося помічати, що і дорослі, і діти з низькою самооцінкою зазвичай зосереджуються на негативному? Часто вони розповідають про те, що їм не вдається, говорять про свої слабкі сторони та зосереджуються на власних помилках. Таких людей слід закликати не бути надто жорсткими до самих себе.
Подавайте учням приклад, демонструючи, як пробачати собі помилки та цінувати власні переваги. Нехай бачать, що цінність людини насамперед визначається добрими рисами, а не вадами. Втім, це не означає, що про негатив узагалі не слід згадувати. Хвалити варто частіше, а негатив — ретельно дозувати.

КОНСТРУКТИВНА КРИТИКА

Людям із низькою самооцінкою зазвичай дуже складно сприймати критику, навіть коли вона має на меті їм допомогти. Завжди пам’ятайте про це. Самооцінка визначається тим, наскільки діти відчувають, що інші люди цінують їх, приймають і люблять. Слід допомагати дітям побачити себе такими, якими їх бачите ви.
Важливо розуміти, що саме ви, батьки та вчителі, відіграєте вирішальну роль у розвитку дитини. Ви можете запросто підвищити чи знизити самооцінку учня, тому завжди критикуйте максимально конструктивно (якщо вам таки доведеться це робити), використовуйте свій вплив із якомога більшою користю.

ПОШУК ГАРНИХ РИС

Деяких учнів варто попросити назвати, що їм добре вдається, що їм у собі подобається. Ви будете вражені тим, наскільки складним для дітей із низькою самооцінкою виявиться це завдання — дехто з них навіть не впорається без підказок. Це чудовий вид роботи для початку навчального року та вправа, що піде на користь кожному.

РЕАЛІСТИЧНІ ОЧІКУВАННЯ

Встановлювати реалістичні очікування надзвичайно важливо для того, щоб діти звикали вірити у власний успіх. Надати дітям можливість обирати найзручніший для них спосіб навчання — це ключова умова їхнього успіху, але неможливо це зробити, не знаючи сильних сторін і здібностей своїх учнів.
З’ясувавши, що школяр може зробити самостійно, а де йому не обійтися без підтримки, підготуйте завдання, складні саме настільки, щоб їх можливо було виконати, але лише доклавши певних зусиль — щоб після завершення роботи діти почувалися успішними та задоволеними собою.

НАВЧАННЯ НА ПОМИЛКАХ

Дивіться на помилки, як на щось хороше: звертайте увагу учнів на корисні наслідки помилки, а не на те, чим вона погана. Це ще одна чудова можливість навчати дітей на власному прикладі. Нагадуйте їм, що всі припускаються помилок, і не приховуйте власні хиби. Коли учні побачать, як ви спокійно та терпляче виправляєте свої промашки, вони почнуть убачати в помилках додаткові можливості для навчання.